لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

نماینده دولت سوریه تهدید به خروج از مذاکرات صلح ژنو کرد


بشار جعفری مذاکره کننده ارشد دمشق (راست) در کنار استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل متحد در محل برگزاری مذاکرات صلح سوریه در ژنو
بشار جعفری مذاکره کننده ارشد دمشق (راست) در کنار استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل متحد در محل برگزاری مذاکرات صلح سوریه در ژنو

مذاکره کننده ارشد دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز جمعه در اعتراض به موضع گروه‌های مخالف دمشق تهدید کرد اگر طرف مقابل بر موضع خود پافشاری کند، از مذاکرات صلح ژنو خارج خواهد شد.

دور جدید مذاکرات صلح سوریه از سه شنبه ۷ آذر در مقر اروپایی سازمان ملل متحد آغاز شد؛ در حالی که هیات مخالفان روز دوشنبه وارد ژنو شد، هیات دولتی سوریه با یک روز تاخیر به این مذاکرات پیوست.

رسانه‌ها پیشتر نارضایتی دمشق از رویکرد اپوزسیون در مورد آینده بشار اسد را دلیل این تاخیر عنوان کردند و گفتند دولت سوریه از بیانیه نشست هفته پیش مخالفان در پایتخت عربستان سعودی ناخشنود است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار الجعفری مذاکره کننده ارشد دمشق پس از نشست صبح جمعه به خبرنگاران گفت «تا وقتی که طرف دیگر به ادبیات بیانیه ریاض ۲ چسبیده، هیچ پیشرفتی در کار نخواهد بود.»

وی اضافه کرد، دولت سوریه در مورد این که آیا هفته آینده به مذاکرات بازگردد یا خیر، تصمیم خواهد گرفت.

مخالفان دمشق در ریاض آمادگی خود را برای مذاکره بدون پیش‌شرط با نمایندگان دولت سوریه اعلام کردند؛ اما در عین حال خواستار خروج بشار اسد از قدرت، پس از آغاز دوران انتقالی در سوریه، شدند.

دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، این خواسته اپوزیسیون را یک «پیش‌شرط پنهان» می‌داند.

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در چند سال گذشته چند بار میزبان گفت‌وگوهای غیرمستقیم بین نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه بوده است؛ مذاکراتی که نتیجه‌ای نداشته است.

جنگ داخلی سوریه، که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته و تلاش‌های دیپلماتیک برای یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به آن موفق نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG