لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

آمریکا نگران استفاده دوباره سوریه از تسلیحات شیمیایی است


«اندریا هال» از شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد تهدید به کارگیری جنگ افزارهای شیمیائی، گازهای عصبی و سمی از سوی رژیم اسد بسیار جدی است.

هال تاکید کرد که تلاشها برای منع جهانی به کارگیری سلاح شیمیائی در یک مرحله حساس قرار گرفته است زیرا رژیم سوریه در جنگ داخلی از این جنگ افزار استفاده کرده است و اگر جامعه بین المللی از همین حالا برای منع این سلاح ضد بشری اقدام جدی نکند، گروههای غیر دولتی بدان دست خواهند یافت.

اندریا هال که در مراسم گشایش کنفرانس سالانه سازمان منع استفاده از جنگ افزارهای شیمیائی در لاهه سخن می گفت به کارگیری سلاح شیمیائی از سوی رژیم سوریه علیه مردم آن کشور را جدی ترین مورد نقض کنوانسیون در تاریخ ۲۰ ساله آن قلمداد کرد.

سازمان «منع استفاده از سلاح شیمیائی» به خاطر تلاشها در جلوگیری از استفاده از این سلاح در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه صلح نوبل اعلام شد.

تیم مشترک کارشناسان سازمان ملل متحد و سازمان منع استفاده از سلاح شیمیائی پس از بررسی های زیاد اعلام کرد رژیم سوریه از این سلاحها علیه مردم آن کشور استفاده کرده و از جمله در ۴ آوریل گذشته در خان شیخون بیش از ۱۰۰ نفر بر اثر حمله با گاز عصبی جان باخته اند.

رژیم اسد در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز از این سلاح علیه مردم کشور استفاده کرده بود.

این تیم همچنین داعش را عامل حمله با سلاح شیمیائی در حلب در سپتامبر سال ۲۰۱۵ معرفی کرده است.

روسیه از متحدان نزدیک بشار اسد اخیرا قطعنامه شورای امنیت ملل متحد در ادامه فعالیت تیم در سوریه را وتو کرده است مدت ماموریت این تیم در ماه جاری میلادی پایان می یابد.

«فیصل مقداد» معاون وزارت خارجه سوریه فعالیت تیم را غیرحرفه ای و یکجانبه خوانده و گزارش تیم را سیاسی کاری قلمداد کرده است.

اندریا هال با رد اتهامهای سوریه علیه تیم کارشناسی، گفته است این تیم یک گزارش فنی، جدی، جامع و الزام آور تهیه کرده است.

XS
SM
MD
LG