لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

شورای امنیت قطعنامه ممنوعیت کاربرد مواد شیمیایی در سوریه را تصویب کرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه پیشنهادی آمریکا در محکوم کردن استفاده از مواد شیمیایی سمی مانند گاز کلر در سوریه را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تمام ۱۵ عضو شورای امنیت این قطعنامه را روز جمعه تصویب کردند.

این اقدام یک ماه پس از آن صورت گرفت که سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، استفاده از گاز کلر را به عنوان نقض قوانین بین المللی محکوم کرد. هیات حقیقت یاب سازمان به این نتیحه رسید که گاز کلر سال گذشته در سه روستای سوریه بکار گرفته شد و ۱۳ نفر جان سپردند.

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی مسئول این اقدام را معرفی نکرد، اما برخی از اعضای شورا مانند فرانسه و بریتانیا، دولت بشار اسد را مسئول دانسته و یاد آور می شوند گزارش هیات حقیقت یاب می گوید حملات توسط هلیکوپتر انجام گرفت و تنها دولت سوریه است که هلیکوپتر دارد.

روسیه روز جمعه بار دیگر نسبت به مسئول دانستن دمشق در این مورد ابراز تردید کرد. دولت سوریه نیز استفاده از گاز کلر یا دیگر تسلیحات شیمیایی را تکذیب می کند و مخالفان بشار اسد که دمشق آنها را «تروریست» می خواند مسئول چنین حملاتی می داند.

قطعنامه، که ونزوئلا به آن رای ممتنع داد، تهدید می کند با موارد بیشتر نقض قطعنامه مصوب سال ۲۰۱۳ ، که سوریه را مسئوال استفاده از تسلیحات شیمیایی دانست، برخورد خواهد کرد.

قطعنامه امروز همچنین تمام طرف های مناقشه سوریه را که وارد پنجمین سال خود می شود، در بر می گیرد و می گوید چنین اقداماتی باید بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد اعمال شود و به این معنا است که ممکن است کاربرد نیروی نظامی را ایجاب کند.

XS
SM
MD
LG