لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۰

مقام سازمان ملل افزایش شمار آوارگان سوریه را «نگران کننده» خواند


مقام سازمان ملل افزایش شمار آوارگان سوریه را «نگران کننده» خواند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

مسئولان امور پناهندگان و کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در مورد روند فزاینده جمعیت آوارگان سوری به کشورهای مجاور هشدار داده‌اند.

آنتونیو گوتیرز کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان، در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد بیش از دو میلیون جمعیت زیر ۱۸ سال سوریه براثر جنگ داخلی در معرض این خطر قرار دارند که «نسل گم‌شده» به حساب آیند.

او از ترکیه به عنوان بزرگترین کشور پناهجوپذیر جهان نام برد، اما گفت لبنان و اردن نیز در چند سال گذشته شاهد افزایش جمعیت خود بوده‌اند، و افزود «یک سوم جمعیت لبنان را آوارگان سوری و فلسطینی تشکیل می‌دهند.اردن هم چنین وضعیتی دارد.»

گفته می‌شود بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مردم سوریه به خارج از کشور فرار کرده‌اند. لبنان نیز ماه پیش اعلام کرد محدودیت‌هایی را بر ورود آوارگان سوری به کشور به اجرا می‌گذارد.

همزمان، کیونگ واکانگ دستیار دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه، هشدار داد نقض حقوق بشر در سوریه همچنان ادامه دارد، بی آن که مسئولان آن مجازات شوند.

به گفته او «هرماه گزارش‌های مربوط به نقض حقوق غیرنظامیان دریافت می‌شود. شماره موارد تغییر می‌کند، اما الگوی کار بدون تغییر مانده است. طرف‌های درگیر بدون ترس از مجازات به آدم ربایی و کشتار غیرنظامیان ادامه می‌دهندو امکان دسترسی به مردم نیازمند را نمی‌دهند و کمک‌های مورد نیاز مردم را نیز مصادره می‌کند. این الگو باید عوض شود.»

XS
SM
MD
LG