لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

ده‌ها هزار پناهجوی سوری همچنان در انتظار ورود به ترکیه


ورود هزاران پناهجوی سوری به باب السلام در مرز مشترک با ترکیه - ۱۷ بهمن ۱۳۹۴
ورود هزاران پناهجوی سوری به باب السلام در مرز مشترک با ترکیه - ۱۷ بهمن ۱۳۹۴

با تشديد عمليات نظامی نیروهای ارتش سوريه برای بازپس گيری شهر حلب از مخالفان، نزديک به ۳۵ هزار نفر از ساکنان آن مناطق از سه روز پيش پشت مرزهای مشترک با ترکيه در انتظار اجازۀ ورود هستند.

ترکيه مرز اونجوپنار با باب السلام سوريه را بسته است، اما رجب طيب اردوغان اعلام کرده در صورت نياز مرز را باز می کند، اما با توجه به سرمای شديد منطقه هنوز معلوم نيست، پيش از بازشدن مرزها تکليف پناهجويان سوری چيست.

در اين ميان بنياد امداد بشردوستانه ترکيه، برای اسکان موقت اين افراد، از روز يکشنبه اقدام به برپايی چادر در مرز باب السلام کرده است.

آمبولانس ها و کاميون های حامل کمک های امدادی از ترکيه در حال حرکت به طرف باب السلام در سوريه هستند. دولت ترکيه می گويد، وضعيت باب السلام در حال حاضر امن است و پناهجويان سوری در آنجا امن خواهند بود.

یک پناهجوی سوری می گوید "ما از ترکيه تقاضای کمک داريم، بگذارند ما وارد ترکيه شويم. ما برای مشکلات درمانی مان نياز به کمک داريم."

پيش از اين مقام های ترکيه اعلام کرده اند مرزها باز است، اما مرز اونجوپنار در استان کيليس از يک سال پيش بسته بوده است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نيز که کشورش در يک سال اخير درگير بحران مهاجرت پناهجويان عمدتاً سوری بوده است، روز دوشنبه برای گفتگو در زمينه لزوم کاهش موج مهاجرت به طرف اروپا به ترکيه سفر کرده است.

خانم مرکل در اين سفر با احمد داود اوغلو نخست وزير ترکيه ديدار می کند.

اتحاديه اروپا موافقت کرده است که در ازای کمک های ترکيه در بحران مهاجرت، روند مذاکرات مربوط به عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا را تسريع بخشد.

XS
SM
MD
LG