لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

اتحادیه اروپا خواستار یاری آنکارا به پناهجویان سوریه شد


مقامات اتحادیه اروپا ترکیه را به گشودن مرزهای خود به روی ده ها هزار پناهجوی غیرنظامی سوریه ترغیب کردند که این هفته به دنبال عملیات گسترده نظامی دولت سوریه در استان حلب گریختند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در نشستی که با وزیران خارجه این اتحاديه و همچنین وزیر خارجه ترکیه، در آمستردام برگزار شد گفت حمایت اتحادیه اروپا از ترکیه "دقیقا با هدف ضمانت" به ترکیه است که این کشور میتواند به موج پناهجویان رسیدگی کند. موگرینی گفت: "بدون شک، مردمانی که از داخل سوریه می آیند، سوری هایی هستند که محتاج حمایت بین المللی اند."

رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا از رهبران اتحاديه اروپا خواست از بستن مرزهای خود به روی پناهجويان سوری خودداری کنند.

مهاجران سوری در گذرگاه مرزی باب السلام با ترکیه
مهاجران سوری در گذرگاه مرزی باب السلام با ترکیه

​اعضای اتحاديه اروپا اميدوارند گردهمايی هلند با ارائه راهکارهای عملی بتواند در حفظ مرزهای اروپا در مقابل ورود موج پناهجويان از طريق کشورهای حوزه بالکان مؤثر واقع شود.

در نشست آمستردام مولود کاوس‌اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه نیز شرکت دارد. ترکيه عضو اتحاديه اروپا نيست اما به دليل هم مرزی با سوريه در خط مقدم بحران مهاجرت قرار دارد.

همزمان آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز که وزير خارجه اش، فرانک والتر اشتاين ماير در گردهمايی مهاجرت در هلند شرکت کرده، در مصاحبه ای پيشنهاد کرد اتحاديۀ اروپا در حفظ امنيت مرزهای خارجی خود بهتر عمل کند. او گفت: "اگر نتوانيم مرزهایمان را حفظ کنيم، حرکت آزاد بين بازارهای داخلی که منبع ثروت ما است به خطر می افتد."

XS
SM
MD
LG