لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

ارتش سوریه به پیشروی در نزدیکی مرز ترکیه ادامه داد


آوارگان سوری در پشت مرزهای بسته ترکیه
آوارگان سوری در پشت مرزهای بسته ترکیه

سربازان ارتش سوریه روستایی را روز دوشنبه در شمال حلب بازپس گرفتند. به گفته دولت سوریه و فعالان اپوزیسیون این کشور به این ترتیب و در چارچوب عملیاتی عمده تحت حمایت روسیه، سربازان و نیروهای شبه نظامی متحد ارتش سوریه به چند کیلومتری مرز ترکیه رسیدند.

سانا خبرگزاری رسمی سوریه گفت نیروهای ارتش با بیرون راندن آخرین گروه "تروریست‌ها" از روستای کفین در شمال حلب، بر آنجا مسلط شدند.

دولت سوریه مخالفان خود را "تروریست" خطاب می کند.

تلویزیون المنار حزب الله و المیادین شبکه خبری طرفدار سوریه و مستقر در لبنان نیز ضمن اعلام خبر آزادی کفین تصاویری از روستا را پخش کردند.

تهاجم اخیر ارتش سوریه در اطراف حلب ده ها هزار شهروند این کشور را ناگزیر از فرار به مرزهای ترکیه کرد. مقامات ترکیه گفته اند که حدود ۳۵ هزار سوری برای چهارمین روز متوالی پشت مرزهای این کشور مانده اند.

ترکیه برای بازکردن مرزهایش به روی سوری های فراری از جنگ تحت فشار قرار دارد.

معاون نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه گفت "ظرفیت جذب" پناهندگان در کشورش تکمیل شده است. فرماندار استان مرزی کیلیس در ترکیه نیز گفت این کشور به آوارگان سوری در داخل خاک این کشور کمک رسانی می کند ولی حاضر نیست درهای خود را به روی "بحران غیرمعمول" باز کند.

ارتش سوریه تقریبا به طور کامل حلب را محاصره کرده است. تنها راه ارتباطی با مرز ترکیه نیز بسته شده و بسیاری از ساکنین شهر پیش بینی می کنند که در روزهای آینده با کمبود روبرو شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ارتش سوریه در عملیات فوق از حمایت گسترده هوایی روسیه، نیروهای حزب الله لبنان و همچنین نیروهای رزمی ایرانی برخوردار بود.

XS
SM
MD
LG