لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

تلاش جهانی برای کمک به آوارگان سوری؛ سهم چند میلیارد دلاری آمریکا، بریتانیا و آلمان


رهبران و دیپلمات های ۷۰ کشور جهان امروز، پنجشنبه، در جریان برگزاری کنفرانسی بین‌المللی در لندن متعهد شدند برای کمک به میلیون‌ها آواره سوری و تلاش برای کاهش سیل میلیون‌ها مهاجر به کشورهای اروپایی، میلیاردها دلار جمع آوری کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به نمایندگی از ایران در این کنفرانس شرکت دارد.

کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس همچنین در مورد اجرای چندین پروژه اقتصادی و آموزشی برای کمک به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار آواره سوری در اردن ، لبنان ، ترکیه و دیگر کشورهای منطقه ، به توافق رسیدند.

کشورهای بریتانیا ، نروژ و آلمان میزبان کنفرانس کشورهای کمک کننده به آوارگان سوری هستند که در لندن برگزار شده است. سازمان ملل متحد از کشورهای جهان خواسته است برای کمک به میلیون‌ها آواره سوری حدود ۸ میلیارد دلار، به اضافه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای کمک به کشورهای منطقه که با مشکل آوارگان سوری مواجه هستند، جمع‌آوری کنند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا اظهار امیدواری کرد که کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس بزرگترین کمک ممکن به آوارگان سوری را تقبل کنند: " به باور من این کنفرانس می‌تواند برای کمک به کشورهای منطقه که شغل و مایحتاج زندگی را برای آورگان تامین می‌کنند، سازنده و راهگشا باشد. البته گزینه اول این است که آن ها به سوریه بازگردند و کشورشان را بازسازی کنند اما اکنون برایشان میسر نیست. از این رو گزینه دوم این است که در منطقه بمانند و به خانواده‌هایشان رسیدگی کنند."

آقای کامرون از اردن ، لبنان و ترکیه برای آن چه که "کمک فوق‌العاده" به آوارگان خواند ، تقدیر کرد. بریتانیا متعهد شده است یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار تا سال ۲۰۲۰ به آوارگان سوری کمک کند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس اعلام کرد آمریکا حدود ۹۰۰ میلیون دلار برای کمک به مردم که سوریه در جنگ داخلی در آن کشور گرفتار شدند، کمک خواهد کرد. این مقدار جمع کمک‌های آمریکا را از آغاز جنگ داخلی در سوریه به ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار می‌رساند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز ضمن اشاره به فاجعه در حال وقوع در سوریه از کمک کشورش به آوارگان سوری خبر داد : "دولت فدرال آلمان متعهد می شود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۶ برای کمک‌های انسان‌دوستانه به برنامه سازمان ملل متعهد کمک کند."

خانم مرکل گفت ، آلمان تا سال ۲۰۱۸ ، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک خواهد کرد.

بنا به گزارش‌ها، ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سوری در داخل سوریه آواره شده‌اند. همچنین حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار آواره سوری در کشورهای منطقه، عراق، مصر، اردن، لبنان و ترکیه به سر می‌برند. بیش از ۴۴۰ هزار سوری در سال ۲۰۱۵ خود را از طریق دریا به اروپا رسانده‌اند. حدود ۱۳ میلیون سوری شامل ۶ میلیون کودک نیاز مبرم به کمک‌های انسان‌دوستانه دارند.

۷۰ درصد جمعیت سوریه به آب آشامیدنی دسترسی ندارد و بیش از ۲ میلیون کودک و نوجوان امکان تحصیل ندارند.

XS
SM
MD
LG