لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

مناطق تحت کنترل مخالفان اسد در آستانه اجرای آتش بس بمباران شد


هواپیماهای روسی در حال پرواز در شهر ساحلی لاذقیه - آرشیو
هواپیماهای روسی در حال پرواز در شهر ساحلی لاذقیه - آرشیو

روز جمعه هواپیماهای جنگی به حومه دمشق، پایتخت سوریه و همچنین به مناطق نزدیک تحت کنترل شورشیان در حلب واقع در شمال کشور حمله کردند.

این حملات تنها ساعاتی قبل از اجرای آتش بس یا در واقع توافق "ترک مخاصمه" در ساعت ۱۲ شب به وقت محلی انجام شد. توافق ترک مخاصمه در سوریه، با میانجیگری آمریکا و روسیه حاصل شد. به گفته مقامات این آتش بس شامل برخی گروه ها از جمله داعش نمی شود.

پیشتر "کمیته عالی مذاکرات" گروه اصلی مخالفان دولت بشار اسد که مورد حمایت عربستان سعودی است و خود شامل ۹۷ گروه و جناح مختلف است، با اجرای آتش بس موافقت کرده بود.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، گروه مستقر در لندن که گزارش های خود را از شبکه ای از فعالان داخل سوریه می گیرد، اعلام کرد حملات هوایی روز جمعه احتمالا کار نیروی هوایی روسیه بوده است.

کرملین درباره آخرین بمباران ها در سوریه اظهار نظری نکرده است، اما گفته نیروی هوایی روسیه روز چهارشنبه، به مناطق مسکونی در شرق دمشق حمله نکرده است.

موضع پوتین و اوباما

روز جمعه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت که انتظار می رود همه طرف های درگیر در سوریه در اجرای آتش بس مشارکت کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرده بود که آتش بس در سوریه به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه منجر شود.

آقای اوباما با این حال گفت انتظار ندارد پس از سال ها خونریزی در سوریه، آتش بس فورا به خصومت ها در این کشور پایان دهد.

نگرانی ترکیه

ترکیه که اخیرا مواضع کردهای شمال سوریه را به توپ بسته است، روز جمعه نگرانی جدی خود را از طرح توقف خشونت ها در سوریه به خاطر ادامه درگیری ها در این روز ابراز کرد.

یکی از سخنگویان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه و ساعاتی پیش از آغاز آتش بس گفت، هرچند آنکارا طرحی برای عملیات نظامی زمینی یکجانبه در سوریه ندارد، اما به هرگونه تهدید امنیتی مطابق مقررات واکنش نشان خواهد داد.

XS
SM
MD
LG