لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

جان کری: سپاه پاسداران نیروهایش را از جنگ سوریه عقب کشیده است


جان کری وزیر خارج آمریکا - آرشیو

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در کنگره آمریکا گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران "تعداد قابل‌ توجهی" از نیروهایش را از میادین جنگ سوریه به عقب کشیده است.

جان کری در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که "آیت‌اﻟله خامنه‌ای (رهبر ایران) شمار قابل توجهی از نیروهای سپاه را از سوریه خارج کرده و حضور آنها واقعا کاهش یافته است."

وی در عین حال تاکید کرد که این به آن معنا نیست که ایرانی‌ها دیگر در تحولات سوریه و همین طور جریان ارسال سلاح از آن کشور به لبنان نقشی ندارند.

آقای کری همچنین از قانونگذاران آمریکایی در روز پنجشنبه خواست برای تجدید برخی تحریم ها علیه برنامه موشکی و هسته ای ایران که پایان سال جاری میلادی مدت آن تمام می شود، عجله نکنند.

ایران، به همراه روسیه، حامی سرسخت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است و اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران در حمایت از او در برابر شورشیان، طی پنج سال گذشته در سوریه حضوری فعال داشته‌اند.

آمریکا و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، از جمله عربستان سعودی رقیب سنتی ایران، از گروه‌های مخالف بشار اسد حمایت می‌کنند و می‌گویند تهران و مسکو به بهانه مبارزه با تروریسم، مخالفان را هدف می‌گیرند.

ایران می‌گوید حضور نظامیانش برای ارائه مشاوره و آموزش نیروهای دولتی سوریه است، اما در عین حال از شبه نظامیان حزب‌اﻟله لبنان، گروه مسلح شیعه مورد حمایت خود، نیز در جنگ سوریه به نفع اسد بهره برده است.

اظهارات روز پنجشنبه وزیر خارجه آمریکا، دو روز پیش از آغاز اجرای توافق "ترک مخاصمه" میان دولت و مخالفان سوری بیان می‌شود. توافقی که اواخر بهمن ماه در آلمان حاصل شد، اما ظرف مهلت مقرر اجرایی نشد.

با این حال، واشنگتن و مسکو روز دوشنبه توافق کردند که این توافق از روز شنبه ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ماه) به اجرا در آید؛ توافقی که مبارزه علیه گروه‌های افراطی داعش و جبهه النصرت را شامل نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG