لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

اوباما: انتظارات ما از آتش بس سوریه بسیار محتاطانه است


همزمان با نزدیک شدن به زمان برقراری آتش بس میان طرف‌های درگیر در سوریه، باراک اوباما انتظارات آمریکا از وضعیت سوریه و موفقیت اقدامات اخیر، محتاطانه خواند.

رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار با ملک‌عبدالله دوم، پادشاه اردن در کاخ سفید، درباره وضع سوریه و احتمال توفیق آتش بس گفت: "انتظارات ما بسیار محتاطانه است چرا که وضعیت در محل بسیار پیچیده است."

رهبران آمریکا و اردن در این دیدار بر مقابله با گروه موسوم به حکومت اسلامی و یافتن راه‌ حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه تاکید کردند.

رئیس‌جمهوری آمریکا افزوده است اگر آتش‌بس توافق‌شده در سوریه، از شدت خشونت‌ها بکاهد، می‌تواند پایه و اساسی برای ایجاد یک آتش‌بس طولانی‌مدت باشد.

آمریکا و روسیه توافق کرده‌اند که در صورت آمادگی طرفین درگیر، آتش بسی برای کمک رسانی غیرنظامیان و زمینه سازی مذاکرات صلح سوریه از روز شنبه ۲۷ فوریه، هشتم اسفند اجرا کنند. دولت سوریه هم با اجرای آن موافقت کرده است.

در این بین ‎دیپلمات‌ها در سازمان ملل خواهان صدور قطعنامه‌ای از شورای امنیت در تایید آتش بس مورد حمایت آمریکا و روسیه در سوریه هستند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که این تنها راهی است که به این جنگ پایان داده شود.

طرفهای جنگ در سوریه تا نیمروز جمعه ۲۶ فوریه، هفتم اسفند، فرصت دارند مشارکت خود را در ترک مخاصمه اعلام کنند.

آقای کری گفت که اگر ترک مخاصمه صورت نگیرد، جنگ بدتر می‌شود و سوریه ممکن است کاملاً طوری ویران شود که بازگشت‌ناپذیر باشد.

آمریکا و روسیه قرار است بار دیگر درباره چگونگی برقراری آتش بس گفتگو کنند.

دولت سوریه گفته است در این آتش بس مشارکت می‌کند، ولی همچنان به حملات خود به تروریستها ادامه خواهد داد. آمریکا و روسیه هم توافق کرده‌اند که در این آتش بس، داعش و جبهه النصره تروریست شناخته شده و جنگ با آنها موقف نشود.

XS
SM
MD
LG