لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۹

ظریف پس از «پذیرفته شدن شرط ایران» راهی مذاکرات صلح سوریه شد


در حالیکه وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در این مذاکرات راهی لوزان سوئیس شده است، گزارش ها از ایران حاکی از آن است که محمدجواد ظریف پس از پذیرفته شدن «شرط» ایران، با حضور در این نشست موافقت کرده است.

خبرگزاری تسنیم روز شنبه ۲۴ مهر نوشت که ایران برای حضور در مذاکرات لوزان خواستار اضافه شدن یک کشور دیگر در این مذاکرات شده بود و پس از موافقت با این شرط ایران، آقای ظریف راهی سوئیس شد.

پیشتر در پی اعلام نام ایران در میان کشورهای شرکت کننده در این مذاکرات، گزارش‌هایی از مخالفت ایران برای حضور در آن منتشر شد، اما اواخر روز جمعه اعلام شد که وزیر امور خارجه ایران در نشست لوزان شرکت می‌کند.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران هم روز شنبه به خبرنگاران گفت، تهران پس از پذیرفته شدن شروط خود حاضر به شرکت در مذاکرات شده است.

مذاکرات لوزان با حضور وزیران خارجه آمریکا، روسیه، ایران، ترکیه، عربستان، عراق، مصر، اردن و قطر برگزار می‌شود؛ این در حالی است که پیشتر حضور عراق، مصر و اردن اعلام نشده بود.

اگر چه منابع غیرایرانی پذیرفته شدن شروط ایران برای شرکت در مذاکرات سوریه تایید یا رد نکرده‌اند، اما تغییر ترکیب کشورهای شرکت کننده در این مذاکرات احتمال درستی ادعای ایران را بیشتر می‌کند؛ هرچند تهران از ذکر نام کشور مورد نظر خود برای حضور در لوزان خودداری کرده است.

گفت و گوهای صلح سوریه، که با دعوت جان کری وزیر خارجه ایالات متحده برگزار می شود، پس از شکست توافق مسکو و واشنگتن بر سر آتش بس آخر شهریور در حلب، از سه هفته پیش از سوی آمریکا به حالت تعلیق در آمده بود.

انتظار می رود برقراری مجدد آتش بس و ترک مخاصمه در سوریه خصوصا توقف بمباران حلب، در این گفتگوها مورد بررسی قرار گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG