لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

شرط عربستان برای از سرگیری رابطه با ایران چیست


اختلاف بین ایران و عربستان سعودی در حالی ادامه دارد که برخی تحلیلگران معتقدند برخی تنش های خاورمیانه کاهش نمیابد مگر اینکه این دو کشور اختلافات خود را کاهش دهند.

روز جمعه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به صراحت گفت که عربستان سعودی شرط کمک به او را قطع رابطه با ایران اعلام کرده است.

ایران در کنار روسیه متحد اصلی بشار اسد است و در دو سال اخیر کمک زیادی برای جلوگیری از سقوط او کرده اند.

در حالی اسد این ادعا را مطرح کرده که همزمان وزیر خارجه عربستان اظهارنظر مشابهی کرده است. عادل الجبیر روز پنجشنبه گفت شرط این کشور برای برقراری رابطه با ایران را آنچه دست برداشتن تهران از دخالت در امور داخلی عربستان نامید، دانست.

وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس خبری با مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت ایران می‌داند که عربستان برای برقراری رابطه بین دو کشور چه می‌خواهد و این خواسته شامل دست برداشتن ایران از دخالت در امور عربستان و متحدان این کشور است.

وی افزود: ایرانی‌ها نباید فکر کنند هر کسی که پیرو مذهب تشیع بوده، تابع ایران است و آنها شهروندان کشورهایی هستند که در آن حضور دارند و هیچ ربطی به ایران ندارند.

اظهارات آقای الجبیر در مقابل ادعاهای ایران است.

تهران عربستان را به دخالت نظامی در یمن متهم می کند و در سالهای اخیر گفته این ریاض بوده که گروه های تندروی سلفی در سوریه و عراق را تجهیز کرده است.

ایران و عربستان در بحران های موجود در کشورهای بحرین، یمن، سوریه و حتی مصر دیدگاه متفاوت دارند و حتی در برخی موارد از گروه های درگیر در این کشورها حمایت مستقیم می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG