لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

روسیه در واکنش به سقوط جت سوریه به آمریکا هشدار داد


عکس آرشیو
عکس آرشیو

روسیه ضمن هشدار به آمریکا برای سرنگون کردن جت جنگنده سوریه گفت از این پس تمامی جنگنده های هوایی ائتلاف بین المللی را که در غرب رودخانه فرات در آسمان سوریه پرواز کنند، هدف تلقی خواهد کرد.

بنا به گزارش خبرگزای آسوشیتدپرس، آمریکا در واکنش به حمله هوایی ارتش سوریه به گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه، روز یکشنبه ۲۸ خرداد یک جت ارتش سوریه را سرنگون کرد. آمریکا از عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه برای آزاد سازی رقه از داعش حمایت می کند.

ستاد مرکزی فرماندهی ایالات متحده در بیانیه ای گفت بعدازظهر روز یکشنبه نیروهای رژیم سوریه به شبه نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه در منطقه «طبقه» در استان رقه حمله کردند که به زخمی شدن شماری از آنها منجر شد.

بنا به بیانیه ستاد مرکزی فرماندهی آمریکا، ائتلاف بین المللی همتایان روسی خود را از طریق خط ارتباطاتی ویژه ای که برای کاهش تنش برقرار شده است مطلع کرد، اما پس از اینکه سوریه بدون توجه به هشدار آمریکا اقدام به بمباران منطقه کرد، جت جنگنده آمریکا در راستای مقررات دفاع جمعی از خود و متحدانش، جت اس یو 22 ارتش سوریه را سرنگون کرد.

ارتش سوریه سرنگونی جنگنده هوایی خود را حمله ای وقیحانه نامید که به گفته دمشق در تلاش برای تضعیف آن کشور صورت گرفته است که تنها نیروی قادر به جنگ با تروریسم در آن کشور است.

در همین حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می گوید مواضع تروریست ها در استان دیرالزور را هدف حملات موشکی قرار داده است.

ستاد مرکزی فرماندهی ایالات متحده آمریکا می گوید هدف ائتلاف بین المللی در سوریه و عراق شکست داعش است. به گفته ستاد مرکزی، این ائتلاف قصد مبارزه با رژیم سوریه، روسیه، و یا متحدان رژیم سوریه را ندارد اما در دفاع از متحدان خود در ائتلاف نیز تردید نخواهد کرد.

در خبری دیگر از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسیه پیشنهاد کرده است دور جدید مذاکرات سه جانبه سوریه با شرکت روسیه، ایران، و ترکیه، دو هفته دیگر در شهر آستانه در قزاقستان برگزار شود.

وزارت خارجه روسیه گفت قرار است در این دور از مذاکرات جزییات مربوط به برقراری مناطق امن نهایی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG