لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۹

آمریکا جنگنده سوریه را بعد از حمله به نیروهای کرد سرنگون کرد


جنگنده های اف ۱۸ آمریکا، جنگنده سوخو ارتش سوریه را هدف قرار دادند.
جنگنده های اف ۱۸ آمریکا، جنگنده سوخو ارتش سوریه را هدف قرار دادند.

وزارت دفاع ایالات متحده تایید کرد به فاصله کوتاهی بعد از حمله جنگنده های سوریه به نیروهاى دموکراتیک مخالف اسد با محوریت کردها، این جت جنگی را در استان رقه در شمال سوریه سرنگون کرده است.

وزارت دفاع آمریکا یکشنبه عصر ۲۸ خرداد، در بیانیه ای خبر داد جنگنده اف-١٨ ارتش آمریکا، جنگنده سوخو-٢٢ ارتش سوریه را ساقط کرده است.

در بیانیه پنتاگون آمده سرنگونی هواپیمای سوریه بعد از آن صورت گرفت که این هواپیمای ارتش اسد به نیروهای دموکراتیک سوریه در روستایی در جنوب غربی رقه حمله کرد.

این اولین حمله آمریکا برای سرنگونی جت سوریه است و به نوشته نیویورک تایمز، نشانه بارزی از نقش جدی آمریکا در جنگ سوریه است. این چهارمین باری است که ارتش آمریکا به نیروهای حامی اسد در یک ماه اخیر حمله می کند.

ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا نیز در بیانیه ای با تایید سرنگونی جت ارتش سوریه اعلام کرد این اقدام در دفاع از نیروهاى دموکراتیک سوریه و براى جلوگیرى از پیشروى نیروهاى دولت سوریه صورت گرفت.

واکنش دولت اسد

ارتش سوریه در اولین واکنش به سقوط جت این کشور اعلام کرد که جنگنده سوریه در حومه رقه در حال نبرد با داعش بود. این در حالی است که آمریکا می گوید هواپیمای سوریه به مواضع کرد های عضو ائتلاف ضد داعش حمله کرده است.

ارتش سوریه سرنگونی هواپیمای این کشور را «تجاوز آشکار» آمریکا نامید و اعلام کرد هدف این حمله تضعیف قدرت ارتش سوریه در مبارزه با داعش است.

پنتاگون روز یکشنبه همچنین اعلام کرد قبل از سرنگونی هواپیمای سوریه، از طریق کانال ارتباطی با روسیه برای جلوگیری از تنش ارتباط داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG