لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن و مسکو در حال نهایی کردن جزییات آتش بس در حلب هستند


الیزابت ترودو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
الیزابت ترودو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا با توجه به تصمیم جان کری و همتای روس او سرگئی لاوروف برای تلاشی مجدد در برقراری آتش بس در شهر حلب سوریه می گوید دو کشور در حال نهایی کردن جزییات فنی چنین آتش بسی هستند.

در همین حال، دولت سوریه روز جمعه به رغم وعده روسیه برای توقف موقت در عملیات نظامی در حلب به منظور کمک به خروج غیرنظامیان و مجروحان، حملات هوایی و زمینی به مواضع شورشیان در شرق حلب را شدت داده است.

الیزابت ترودو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن ابراز امیدواری برای کاهش خشونت و فراهم شدن امکانات برای ارسال کمک های انسان‌دوستانه به حلب گفت، به نظر می رسد که دولت سوریه به خشونت ادامه خواهد داد.

او گفت «امیدواریم با این تصمیم جدید از سوی روسیه، ارسال کمک های حیاتی به مردم شرق حلب میسر شود. اما، ما در مورد ادامه خشونتی که توسط دولت سوریه اعمال می شود و دشواری هایی که سازمان ملل متحد برای رساندن این کمک ها به شرق حلب با آنها مواجه است، واقع بین هستیم.»

در همین حال هزاران سکنه شرق حلب به غرب این شهر گریخته که در کنترل دولت بشار اسد است. آژانس حقوق بشر سازمان ملل می گوید گزارش هایی دریافت کرده که نشان می دهند شماری از مردان بین ۳۰ تا ۵۰ سال هنگام فرار از شرق به سوی غرب حلب ناپدید شده اند.»

در این میان به گفته یکی از مسئولان بیمارستانی در شرق حلب فهرستی از نام بیمارانی تهیه و تسلیم شده است که باید بلافاصله برای دریافت کمک های پزشکی به نقاط امن منتقل شوند.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه می گوید در صورتی که عملیات نظامی متوقف شود حدود هشت هزار غیرنظامی باید بلافاصله از شرق حلب خارج شوند.

اوگفت «روسیه به ما اطلاع داده است که خود، و ارتش سوریه، عملیات نظامی را متوقف می کنند تا خروج داوطلبانه غیرنظامیان ممکن شود. و تعدادی که به آن اشاره شده است، حدود هشت هزار غیرنظامی است.»

آقای دی میستورا، بار دیگر بر اهمیت یافتن راه حل سیاسی، به عنوان تنها راه حل ممکن برای پایان دادن به خشونت در سوریه، تاکید کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG