لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آتش بس و پایان محاصره حلب رای داد


سازمان ملل بالاخره قطعنامه ای در مورد سوریه تصویب کرد. مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت آراء قطعنامه ای را تصویب کرد و خواست دولت سوریه در مورد حلب تغییر رویه دهد. قطعنامه با ۱۲۲ رأی موافق و ۱۳ رآی مخالف تصویب شد.

۳۶ کشور از دادن رأی امتناع کردند. پیش نویس قطعنامه توسط کانادا تهیه شده بود و در آن از دولت سوریه خواسته میشود محاصره حلب را بشکند حمله به مناطق غیر نظامی در سراسر کشور را متوقف کند و امکان رساندن کمکهای بشردوستانه را فراهم آورد.
سفیر کانادا در سازمان ملل گفت قطعنامه یعنی اولویت دادن به مردم سوریه . سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت رأی پیامی به روسیه و سوریه است.

روسیه رژیم اسد و همه متحدین آنها که شرق حلب را بمباران میکنند چشمشان به این اتاقست. همینطور مردم شرق حلب. این رأیی است که به روسیه و اسد میگوید کشتار را متوقف کنید. رأئیست در دفاع از اصول عملکرد در جنگ. رأئیست برای مواد غذائی دارو و ایمنی که جمعیت شرق حلب ندارند و نیاز فوری به آن دارند.

قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد الزام آور نیستند. اما به گفتهء سفیر کانادا اما از اهمیت خاصی برخوردارند. طبق قطعنامه دبیر کل سازمان باید ۴۵ روز دیگر در مورد اجرای پیشنهادهای داده شده جهت حفاظت از غیرنظامیان به مجمع عمومی گزارش دهد. تا کنون روسیه ۶ بار تصویب قطعنامه در شورای امنیت درباره سوریه را وتو کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG