لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

داعش بخش‌هایی از آمفی تئاتر باستانی پالمیرا در سوریه را تخریب کرده است


دولت و گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه اعلام کردند که پیکارجویان گروه افراطی داعش بنای تتراپیلون و بخش‌هایی از آمفی تئاتر باستانی متعلق به قرن دوم پس از میلاد مسیح را در مجموعه تاریخی پالمیرا تخریب کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مأمون عبدالکریم رئیس سازمان میراث تاریخی سوریه، پیکارجویان داعش بخش‌هایی از سر در این آمفی تئاتر به سبک معماری رومی و بنای چهارگانه تتراپیلون در نزدیکی آن را ویران کرده‌اند.

تصاویر ماهواره‌ای که دانشکده شرق شناسی بوستون به آنها دست یافته، از وارد آمدن آسیب های گسترده به تتراپیلون حکایت دارند. تصاویر ماهواره دیجیتال گلوب نیز نشان می دهند که سر در ورودی آمفی تئاتر تخریب شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، گروه ناظر بر تحولات سوریه نیز تخریب این اماکن را تایید کرده است.

حدود ۹ ماه پس از آن که نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه موفق شدند داعش را از پالمیرا (تدمر) خارج کنند، پیکارجویان این گروه اسلامگرای افراطی در دسامبر گذشته بار دیگر موفق شدند آن را به تصرف خود در آورند.

آنها در دوره ده ماهه حضور خود در پالمیرا در سال ۲۰۱۵ و پیش از بیرون رانده شدن توسط نیروهای دولت بشار اسد هم آسیب‌ زیادی به این میراث تاریخی سوریه، که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است، وارد کرده بودند.

داعش همچنین از آمفی تئاتر تاریخی پالمیرا، به عنوان محل اجرای احکام اعدام در انظار عمومی استفاده می‌کرد و تصاویری هم از آن منتشر کرده است.

تخریب شهر قدیم حلب

همزمان در روز جمعه، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد، یونسکو، از تخریب حدود یک سوم منطقه تاریخی شهر قدیم حلب در طول جنگ داخلی سوریه، که ششمین سال خود را سپری می‌کند، خبر داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه نوشت، یونسکو در یک مأموریت اضطراری که از روز دوشنبه آغاز و تا پنجشنبه طول کشید، آخرین وضعیت شهر قدیم حلب و میزان آسیب‌های گسترده وارد شده به آن را بررسی کرد.

بر اساس برآوردهای یونسکو، ۶۰ درصد شهر قدیم حلب به شدت آسیب دیده و ۳۰ درصد آن نیز به طور کامل تخریب شده است.

نمایندگان یونسکو در دیدار با اعضای شورای شهر حلب و سازمان های غیردولتی مربوطه پیشنهاد کرده اند که شهر قدیم حلب را به عنوان «منطقه‌ اضطراری» اعلام کنند.

دولت سوریه در دسامبر ۲۰۱۶ موفق شد کنترل کامل حلب را پس از چهار سال به دست بگیرد. شهر شمالی حلب، که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود، بین دولت و مخالفان تقسیم شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG