لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

مخالفان اسد در آستانه شکست کامل در حلب؛ عقب‌نشینی ارتش سوریه مقابل داعش در پالمیرا


دود از یک منطقه تحت کنترل دولت در حلب بالا می رود - ۱۲ دسامبر ۲۰۱۶
دود از یک منطقه تحت کنترل دولت در حلب بالا می رود - ۱۲ دسامبر ۲۰۱۶

به گفته دولت سوریه و یک گروه اپوزیسیون ناظر، ارتش سوریه روز دوشنبه تقریبا کنترل کامل حلب را در دست داشت. این در حالی است که در چهارسال گذشته مخالفان بشار اسد کنترل بخش شرقی شهر حلب را در دست داشتند.

این در شرایطی است که پیشنهاد خروج امن شورشیان مسلح از شهر حلب در انتظار تایید روسیه است که از نظر پشتیبانی نظامی حامی اصلی دولت بشار اسد به شمار می رود.

رسانه دولتی سوریه می گوید نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ۹۸ درصد شرق حلب را در تصرف خود دارند. این منطقه در سال ۲۰۱۲ در کنترل شورشیان سوری مخالف دولت بود.

اما سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن که اخبار خود را از فعالان سوری می گیرد می گوید نیروهای دولتی کنترل ۹۰ درصد منطقه شرق حلب را در دست دارند.

پیشروی نیروهای سوری در حلب پس از آن صورت گرفت که شبه نظامیان مخالف روز دوشنبه پس از چند روز درگیری شدید از محله شیخ سعید عقب نشینی کردند. نیروی هوایی روسیه با بمباران مواضع مخالفان از ارتش سوریه و شبه نظامیان شیعه خارجی حامی اسد در این درگیری ها حمایت می کرد.

مخالفان پیشتر در ماه جاری میلادی اعلام کرده بودند که در حلب با شکست روبرو هستند.

عقب نشینی ارتش سوریه در پالمیرا

یشروی ارتش سوریه در حلب در شرایطی است که نیروهای دولتی در شهر باستانی پالمیرا (تدمر) با پیشروی داعش روبرو بودند، با عقب نشینی خود این شهر را به آنها واگذار کردند. رسانه های غربی عقب نشینی ارتش سوریه در مقابل داعش را برای مسکو و دمشق خجالت بار توصیف می کنند.

دیپلمات های غربی به رسانه ها می گویند پیشروی داعش در پالمیرا نشان می دهد که روسیه صرفا روی تقویت دولت اسد تمرکز دارد و نه مبارزه با تروریسم در سوریه.

قرار است وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره بحران سوریه روز دوشنبه تشکیل جلسه دهند.

در مسکو، کرملین گفت از اینکه داعش توانسته به پالمیرا بازگردد متاسف است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین همچنین از نبود هماهنگی برای مبارزه با داعش انتقاد و به آمریکا اشاره کرد. او گفت اگر هماهنگی وجود داشت از «حملات تروریستی» در پالمیرا جلوگیری می شد.

به نوشته وال استریت ژورنال وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه گفت بیش از ۵ هزار نفر از پیکارجویان داعش در عملیات تصرف پالمیرا شرکت داشتند.

خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از یک ژنرال روس نوشته است که نیروهای دولتی سوریه در حاشیه پالمیرا برای تصرف دوباره آن در «آینده نزدیک» موضع گیری کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG