لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

ارتش سوریه و فلسطینی‌های متحد آن در تدارک بازپس‌گیری «یرموک» از داعش


ارتش سوریه و نیروهای فلسطینی متحد آن، به منظور بازپس‌گیری «یرموک» از پیکارجویان گروه داعش، در حال موضع‌گیری و آرایش نظامی در اطراف آن هستند، تا چنان‌چه مذاکرات برای تخلیه این منطقه واقع در حومه پایتخت به نتیجه نرسید حمله‌ای همه‌جانبه را آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از دمشق، خالد عبدالمجید دبیر ائتلاف «گروه‌های مقاومت فلسطینی» – که در جنگ داخلی سوریه همپیمان نیروهای دولت بشار اسد هستند – می‌گوید حمله در صورتی که داعش موافقت نکند از یرموک خارج شود، ظرف چند روز آغاز خواهد شد.

افراطیون داعش سال ۲۰۱۵ و پس از ماه‌ها درگیری‌ سنگین بخش بزرگی از اردوگاه یرموک در ضلع جنوبی دمشق را به تصرف خود در آوردند. یرموک تا پیش از آن، محل اسکان حدود ۲۰۰ هزار پناهجوی فلسطینی، که عمدتا خود یا والدینشان پس از جنگ ۱۹۴۸ به آنجا آمده‌اند، بود.

ده‌ها هزار شهروند سوری نیز، که بیشتر از طبقه متوسط هستند، در این منطقه زندگی می‌کردند.

به گفته خالد عبدالمجید امروز حدود دو هزار و پانصد داعشی در یرموک و محله‌های اطراف آن حضور دارند، و به دنبال پیشروی‌های چند ماه گذشته نیروهای اسد و بازپس‌گیری تقریبا تمامی مناطق تحت تصرف داعش، این منطقه یکی از آخرین سنگرهای آن گروه افراطی در سوریه محسوب می‌شود.

این منطقه همچنین آخرین منطقه در حومه دمشق است که دولت هنوز کنترل آن را در دست ندارد.

به نوشته آسوشیتدپرس، دولت سوریه پیشنهادی مشابه آنچه به شورشیان برای تخلیه غوطه شرقی داده بود به داعش ارائه کرده است، اما به جای انتقال آنها به استان ادلب در شمال که تحت کنترل مخالفان است، آنها را به مناطق تحت کنترل داعش نزدیک مرز اسرائیل و اردن خواهد فرستاد.

این مطلب را یک گروه ناظر بر تحولات سوریه که در بریتانیا مستقر است گفته و امکان تایید آن به طور رسمی وجود ندارد. در عین حال در صورت صحت، مشخص نیست آیا زمانبندی خاصی هم برای آن تنظیم شده یا مذاکرات احتمالی بین دو طرف همچنان در جریان است.

به گفته این گروه، داعش می‌خواهد به جای انتقال به سمت مرزهای اسرائیل و اردن، به استان ادلب برود و همین باعث اختلاف است. خالد عبدالمجید دبیر گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز می‌گوید افراطی‌ترین عناصر افراطی داعش، البته اغلب آنها، مخالف هرگونه توافقی با دمشق هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG