لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

طرح خروج جهادی ها و اعضای داعش از حومه دمشق متوقف شد


ناظران و منابع امنيتی از به تاخیر افتادن طرح سازمان ملل متحد برای خروج بیش از دو هزار عضو داعش و دیگر گروه های شبه نظامی از مناطق تحت کنترل شورشیان در حومه جنوبی دمشق خبر دادند. این تاخیر در برنامه در نتیجه کشته شدن زهران علوش از رهبران شورشیان مخالف دولت سوریه ایجاد شده است.

به گفته تلویزیون المنار متعلق به حزب الله لبنان، اتوبوس ها قرار بود پیکارجویان را به رقه پایتخت داعش در شمال سوریه ببرند.

طبق این طرح قرار بود حدود چهار هزار جهادی و خانواده هایشان صبح شنبه جنوب دمشق را تخلیه کنند. اما گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید این طرح ساعاتی پس از مرگ زهران علوش در روز جمعه در جریان حمله هوایی در نزدیک دمشق، متوقف شد. او تضمین داده بود که کاروان اتوبوس ها از قلمرو تحت نظارت او بدون درگیری عبور کند.

این اولین تفاهم در نوع خود در میان مقامات سوری و داعش بود و می توانست نمایش قدرتی توسط دولت بشار اسد باشد در افزایش فرصت برای بازپس گیری کنترل بر منطقه استراتژیک جنوب پایتخت.

علوش ابراز آمادگی کرده بود تا خروج آرام کاروان افراطی ها از میان منطقه زیر کنترل خود را با هدف پایان دادن به جنگ پنج ساله داخلی در سوریه تضمین کند.

جزئیات مرگ علوش هنوز روشن نیست. برخی گزارش ها می گوید او در جریان حمله هوایی نیروهای نظامی بشار اسد جان باخته و برخی گزارش ها حاکی است که حملات هوایی روسیه عامل مرگ اوست.

تلویزیون المنار گفت اتوبوس ها روز جمعه برای سوار کردن پیکارجویان و خانواده های آنان به محل رسیدند.

المنار رسانه رسمی شیعیان حزب الله لبنان است که متحد عمده بشار اسد به شمار می رود و اعضای خود را برای کمک به نیروهای اسد به سوریه اعزام کرده است.

زهران علوش موسس جیش الاسلام هنگام مرگ 44 سال داشت
زهران علوش موسس جیش الاسلام هنگام مرگ 44 سال داشت

داعش حضور وسیعی در چندین نقطه از جنوب دمشق دارد از جمله در کمپ یرموک که اردوگاه پناهندگان فلسطینی است.

سازمان ملل متحد درباره تغییرات پیش آمده بر طرح خروج افراطی های جهادی از حومه دمشق اظهارنظر علنی نکرده اما مذاکره کنندگان این نهاد و دولت های خارجی در ماه های اخیر تلاش ها برای میانجی گری در برقرار آتش بس های محلی و توافق خروج امن افراد برای توقف کشتار را تشدید کرده اند.

در گزارشی تحليلی در ارتباط با بحران سوريه و عراق آمده است که ايالات متحده به بيان ساده نتوانسته ميان مواضع خود با واقعيت های عينی و پيچيدۀ موجود در عراق و سوريه همخوانی ايجاد کند.

با ادامۀ بحران سوريه و با توجه به اينکه تغييری در وضعيت موجود در اين کشور حاصل نشده، برخی گزارش های تحليلی چشم انداز روشنی از مذاکرات صلح پيشنهادی سازمان ملل متحد ارائه نمی دهند. اين مذاکرات قرار است يک ماه ديگر ميان دولت و کليۀ نيروهای اپوزيسيون سوری در ژنو انجام بگيرد.

رئيس سابق سی آی ای، سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا می گويد، آمريکا تا کنون برنامۀ روشن و دقيقی برای حکومت های سرنگون شده در خاورميانه ارائه نکرده است.

رئيس سابق سی آی ای می گويد، در حاليکه بر فهرست دولت های ناکارآمد در خاورميانه همچنان افزوده می شود، در اين خلاء قدرت گروه های رنگارنگ هم در حال شکل گيری هستند.

رئيس سازمان اطلاعات و امنيت اقليم خودمختار کردستان عراق نيز گفتبا ظهور داعش ديگرسوريه و عراقی وجود ندارد، آنها با آمدنشان مرزها را از بين بردند. او معتقد است سوريه و عراق در واقع سقوط کرده اند.

رئيس سازمان اطلاعات فرانسه نيز دو ماه پيش در يکی از جلسات سی آی ای گفت، ديگر از آن خاورميانه ای که ما می شناختيم اثری وجود ندارد.

اما منتقدان می گويند، خط مشی ايالات متحده هنوز هم بر مرمت اين چينی ترک خورده تمرکز دارد و سعی دارد حداقل موجوديت و تماميت عراق و سوريه محفوظ بماند.​

XS
SM
MD
LG