لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

حملات هوایی در ادلیب سوریه ۲۶ کشته بر جای گذاشت


دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید حملات هوایی به مواضع گروهی وابسته به القاعده در شمال غربی سوریه منجر به کشته شدن ۲۶ نفر شده که اغلب غیرنظامی بوده اند.

آژانس خبری فرانسه به نقل از دیدبان حقوق بشر سوریه گفت در بامداد روز سه شنبه ۱۹ بهمن، دستکم ۱۰ حمله هوایی به مقر اصلی گروه «جبهه فتح شام» و محله های اطراف آن در استان ادلیب در شمال غربی سوریه صورت گرفت.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، گفت کشته شدگان شامل «۱۶ غیرنظامی می شود که اکثریت آنها زنان و کودکان بوده اند.» عبدالرحمن افزود آمار کشته شدگان می تواند افزایش یابد چراکه امکان دارد برخی از آنها زیر آوار مانده باشند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت این حملات هوایی احتمالا یا توسط جندگنده های روسیه به پشتیبانی دولت اسد و یا از سوی ائتلاف هوایی مورد حمایت آمریکا صورت گرفته اند.

دولت روسیه در واکنشی سریع به این خبر، هر گونه نقش روسیه در این حملات هوایی را تکذیب کرد. وزیر دفاع روسیه با کذب خواندن گزارش ها مبنی بر نقش روسیه در این حملات، در بیانیه خود گفت «هواپیماهای ارتش روسیه از آغاز سال ۲۰۱۷ تا کنون به ادلیب حتی یک بار نیز حمله نکرده اند.»

جبهه فتح شام که پیشتر تحت عنوان «جبهه نصرت» از القاعده منشعب شده و در اوایل سال ۲۰۱۶ نیز رسما خود را به عنوان شاخه القاعده در سوریه معرفی کرده بود، بعدها مدعی شد هر گونه وابستگی خود به نهادی خارجی را قطع کرده است اما هیچگاه به جدایی خود از گروه تروریستی القاعده رسما اقرار نکرد. این گروه در حال حاضر تحت رهبری ابو محمد جولانی هدایت می شود.

ابو محمد جولانی، امیر و رهبر کنونی جبهه فتح شام
ابو محمد جولانی، امیر و رهبر کنونی جبهه فتح شام

جبهه فتح شام که تنها گروه مسلح مخالف دولت بشار اسد است که در استان ادلیب باقی مانده، در چند هفته اخیر تحت فشارهای فزاینده قرار گرفته است.

همچنین بمباران مواضع این گروه در ادلیب در ماه های اخیر افزایش یافته که از جمله آن می توان اشاره کرد به حملات هوایی آمریکا به یک پایگاه نظامی این گروه در ادلیب در ماه ژانویه که منجر به کشته شدن ۱۰۰ پیکارجوی این گروه شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG