لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

استقبال مشروط بشار اسد از حضور آمریکا در «کمپین ضد تروریسم» سوریه


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه - آرشیو
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه - آرشیو

رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با سرویس خبری «یاهو» که روز جمعه منتشر شده است، از پیوستن ارتش آمریکا به مبارزه علیه «تروریسم» در سوریه به طور مشروط استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بشار اسد در این گفت‌وگوی اختصاصی تاکید کرد چنین امری باید با هماهنگی و همکاری دمشق، و نیز احترام به حق حاکمیت سوریه انجام شود.

وی همچنین گفت که هیچ تماسی تاکنون با دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا یا مقام‌های دولت او، چه مستقیم و چه غیرمستقیم و از طریق مجاری رسمی، نداشته است.

با این حال بشار اسد، که کشورش نزدیک به شش سال است درگیر یک جنگ داخلی مرگبار است، از این گفته پرزیدنت ترامپ که جنگ با تروریسم در اولویت اول است استقبال کرد.

هر چند به دنبال بحران ایجاد شده گروه‌های افراطی مانند داعش در شوریه فعال شده‌اند، اما آقای اسد و مقامات دولت او شورشیان مخالف خود را هم «تروریست» معرفی می‌کنند.

بشار اسد در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با پیشنهاد ترامپ برای ایجاد مناطق امن در سوریه برای اسکان پناهجویان مخالفت کرده و گفته است این طرح کارایی نخواهد داشت.

دونالد ترامپ اوایل بهمن ماه در مصاحبه ای، بدون آن که به جزئیات بیشتری از طرح پیشنهادی خود اشاره کند، گفت «من قطعا مناطقی امن در سوریه برای مردم ایجاد می‌کنم.»

در جنگ داخلی سوریه، که ششمین سال خود را سپری می‌کند، بیش از ۴۰۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر در داخل و خارج کشور آواره شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG