لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۸

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: روسیه در کار بازرسی حملات شیمیایی مانع تراشی می کند


هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید روسیه تلاش کرده تا با «پیچیده کردن» ماموریت بازرسان سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیائی هفته گذشته در حومه دمشق، از انجام این تحقیقات جلوگیری کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید، بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیائی که روز شنبه وارد سوریه شده اند، هنوز نتوانسته اند از محل حملات شیمیائی در شهرک دوما در غوطه شرقی بازدید کنند.

خانم نوئرت که با شبکه خبری الحره گفتگو می کرد، گفت مقام های روسیه و سوریه به بازرسان مذکور گفته اند که این تاخیر به دلیل اشکالات ناشی از بمباران های هوایی و نیز به دلائل امنیتی انجام شده است، اما مسکو بخوبی می داند که هر چه زمان بگذرد، احتمال محو آثار باقیمانده از حملات شیمیائی در محل بیشتر می شود.

حمله موشکی و هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به اهدافی در دمشق و حمص که به تلافی حملات شیمیائی به شهرک دوما در حومه پایتخت سوریه انجام شد، به گفته وزیر خارجه روسیه، به سردی کم سابقه روابط واشنگتن و مسکو منجر شده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با رد هر گونه حمله شیمیائی در سوریه می گوید، «مسکو به سرعت اعتمادش به کشورهای غربی را از دست می دهد.»

وزیر خارجه روسیه گفت: ما اساساً آخرین ذرات اعتماد به دوستان غربی مان را از دست داده ایم. این دوستان همانطور که در مورد قضیه مسموم شدن یک جاسوس دو جانبه روسی و دخترش در بریتانیا عمل کردند، در مورد حمله شیمیائی ادعائی در دوما هم نخست دست به حملات تنبیهی علیه اهدافی در سوریه زدند و سپس خواستار بازدید بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیائی از محل شده اند. این کار بر اساس منطقی وارونه انجام شده که طبعاً مورد تائید روسیه نیست.

در همین حال، پرزیدنت ترامپ می گوید از کشورهای عرب شامل عربستان سعودی، قطر و امارات خواسته است با تخصیص بودجه و تشکیل یک نیروی نظامی ویژه، مسئولیت برقراری ثبات در سوریه را بر عهده بگیرند.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت دولت ترامپ تحریم های بیشتری را علیه مسکو، پس از حمله شمیایی هفته گذشته به شهر دوما، در دست بررسی دارد، اما تاکنون تصمیمی در این مورد اتخاذ نشده است.

مقام های نظامی کشورهای آمریکا، فرانسه و بریتانیا گفته اند که تمام موشک های شلیک شده به اهداف از پیش تعیین شده در سوریه اصابت کرده اند، و پدافند هوایی دمشق «واکنش عملی» به آن نشان نداده است.اما سخنگوی وزارت دفاع روسیه این گفته را رد می کند.

دوشنبه شب پدافند هوایی دمشق تیراندازی داشت و برخی گمان کردند حمله جدیدی است اما در همین حال، تلویزیون دولتی سوریه روز سه شنبه اعلام کرد شلیک پدافند هوایی دمشق در شب گذشته، نه به خاطر مقابله با حمله هوایی بلکه به دلیل «اشکال فنی در سیستم هشدار پدافند» انجام شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG