لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

اوباما خواستار سخاوتمندی آمریکایی ها در قبال پناهجویان سوری شد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در "روز شکرگزاری" از آمریکاییان خواست در قبال پناهجویان سوری سخاوتمندی نشان دهند.

آقای اوباما این درخواست را روز پنجشنبه به مناسبت روز شکرگزاری در آمریکا مطرح کرد.

باراک اوباما به آمریکاییان یادآور شد ساکنان اولیه این کشور که در سال ۱۶۲۰ به آمریکا آمدند، خود از اذیت و آزار دولتی فرار می کردند. او گفت با گذشت تقریبا چهار قرن از آن دوران، دنیا هنوز پر از زنان و مردانی است که چیزی بیشتر از امکان داشتن آینده ای امن تر و بهتر برای خود و خانواده هایشان نمی خواهند.

رئیس جمهوری آمریکا طرحی را اعلام کرده که بر اساس آن ۱۰ هزار آواره سوری در آمریکا پذیرفته می شوند. اما این طرح با انتقاد شدید جمهوریخواهان مواجه شده است. آنان به ویژه مخالفت خود را با پذیرش پناهجویان سوری پس از حملات تروریستی اخیر در پاریس شدت بخشیده اند.

یک نظرسنجی مشترک خبرگزاری رویترز و موسسه تحقیقاتی ایپسوس نشان می دهد که آمریکایی ها اکنون تروریسم را مهمترین مشکل پیش روی کشور می دانند.

در همین حال ‎دولت فدرال آمریکا به مقام های ایالت های آمریکا هشدار داد که قدرت قانونی برای سرباز زدن از پذیرش پناهجویان سوری را ندارند.

مدیر دفتر اسکان پناهجویان روز چهارشنبه در نامه ای به سازمان های اسکان پناهندگان در ایالت های مختلف نوشته است آنها قانوناً نمی توانند از اسکان پناهجویان سوری در ایالت خود جلوگیری کنند.

بر اساس این نامه هر ایالتی که از پذیرش پناهجویان خودداری کند قانون را نقض کرده است.

بیش از بیست ایالت که فرمانداران آنها عمدتا جمهوریخواه هستند، گفته اند جلوی تلاش دولت فدرال برای اسکان پناهجویان سوری در ایالتشان را خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG