لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

همزمان با تحویل خودروهای زرهی آمریکائی به ارتش لبنان، شورشیان سوری از مرز دور شدند


خودروهای زرهی آمریکا به لبنان تحویل شد.
خودروهای زرهی آمریکا به لبنان تحویل شد.

صدها شورشی «سرایا اهل الشام» با ترک مناطق مرزی لبنان به سوریه بازگشتند. آنها که با عفو عمومی اسد روبرو شده اند، از طریق روستای فلیطه به ناحیه رُهیبه در شمال دمشق می روند و در آنجا مستقر می شوند. به موجب توافقی که حزب الله لبنان با این گروه کرده است این افراد از منطقه عرسال ، مرز لبنان و سوریه به کشور خودباز می گردند.

رژیم اسد به همه آنها عفو عمومی داده است. انتظار می رود تا پایان روز دوشنبه، سه هزار نفر منطقه عرسال را ترک کنند.

دو هفته پیش در جریان حمله گسترده حزب الله لبنان؛ هفت هزار نفر از افراد جبهه النصره وابسته به القاعده که اغلب شان سوری هستند، منطقه عرسال را ترک کردند

همزمان، دولت آمریکا هشت دستگاه خودرو زرهی رزمی از نوع «بردلی» به ارتش لبنان تحویل داد.

به موجب توافق دو کشور، آمریکا ۳۲ دستگاه از این خودرو ها را طی ماه های پیش رو تحویل ارتش لبنان خواهد داد.

الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در بیروت در مراسم تحویل زرهپوش ها گفت آمریکا با یک کمک ۱۰۰ میلیون دلاری درنظر دارد ارتش این کشور را تقویت کند تا بتواند از مرزها دفاع و با تروریست ها مبارزه کند.

واشنگتن پیشتر هواپیماهای سسنا قادر به حمل و شلیک موشک، هلیکوپتر، موشک ضدتانک، توپخانه و رادار به نیروی هوائی لبنان تحویل داده و جمع کمک های نظامی واشنگتن به لبنان از سال ۲۰۰۵ تا کنون به ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار می رسد.

اکنون تنها یک نقطه مرزی با سوریه در دست جنگجویان داعش است و ارتش لبنان ،نیروهائی به آنجا اعزام داشته و با آتش توپخانه و راکت، آنهارا هدف قرار می دهد. ارتش سوریه و حزب الله نیز از این سوی مرز در سوریه حلقه محاصره داعش را تنگ می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG