لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

ساکنان دو روستای شیعه نشین تحت محاصره شورشیان سوری خارج شدند


گزارش‌ها از سوریه حاکی است که با خروج زخمی ها و بیماران از دو روستای شیعه نشین تحت محاصره شورشیان، مخالفان دولت سوریه امکان خروج از شرق حلب را یافته‌اند.

اتوبوس‌های ارسال شده به دو روستای محاصره شده کفریا و فوعه، روز دوشنبه ۲۹ آذر زخمی ها و بیماران را از این مناطق خارج کردند.

عملیات خروج این زخمی ها به دلیل حمله به تعدادی از اتوبوس های اعزام شده و به آتش کشیده شدن آنها متوقف شده بود.

به گفته شبکه تلویزیونی «میادین»، گروه موسوم به جبهه النصره این حملات را انجام داد. این گروه اما مسئولیت حملات را به عهده نگرفت.

تخلیه زخمی‌های این دو روستای شیعه نشین که در محاصره مخالفان دولت هستند، شرط حامیان دولت سوریه برای خروج مخالفان از شرق حلب است.

در سوی دیگر، به گفته فعالان و مقام‌های سوریه‌، با از سرگیری عملیات خروج سکنه محاصره شده از شرق حلب از نیمه شب دیشب یکشنبه، اتوبوس‌ها تعدادی از مخالفان مسلح را از شرق حلب خارج کردند.

تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید که عملیات خروج تحت نظارت صلیب سرخ و هلال احمر صورت می‌گیرد. در تصاویر ویدیویی منتشر شده توسط سازمان غیر دولتی مستقر در ترکیه موسوم به بنیاد کمک‌های بشردوستانه، توزیع غذا ، آب آشامیدنی و لباس بین سکنه شرق حلب، که به منطقه راشدین در غرب حلب منتقل شده اند، دیده می شود. ​

در همین حال، رای گیری بر سر قطعنامه پیشنهادی فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل که خواهان اعزام ناظران بین المللی به عملیات خروج از شرق حلب است، روز یکشنبه صورت نگرفت و به روز دوشنبه موکول شد.

روسیه پیشاپیش گفته بود چنین قطعنامه ای را وتو می کند. سفیر فرانسه در سازمان ملل میگوید دیروز پس از سه ساعت مذاکره در پشت درهای بسته متن پیش نویسی تهیه شد که روسیه نیز با آن موافقت کرد. سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز گفت، این متن حاوی تمامی موارد برای خروج امن سکنه و مخالفان از شرق حلب ، دسترسی به مناطق نیازمند برای کمک های نوعدوستانه و تضمین امنیت جانی برای سکنه شرق حلب است.

در این میان مسکو اعلام کرده است ، سه شنبه ۳۰ آذر میزبان گفتگوهای سه جانبه بین وزرای خارجه آن کشور وایران و ترکیه در باره سوریه خواهد بود ، وزرای دفاع سه کشور نیز توافق کرده اند ، همان روز گفتگوهای سه جانبه ای را در باره سوریه در مسکو انجام دهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG