لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

عملیات تخلیه مناطق شرقی حلب متوقف شد


تنها چند ساعت پس از آغاز خروج مخالفان اسد از شرق حلب، روز جمعه دولت سوریه این عملیات را متوقف کرد. دولت اسد می گوید مخالفان به کاروان خودروهایی که غیرنظامیان را منتقل می کنند، حمله کرده است.

همزمان دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا وعده داد منطقه امنی در سوریه ایجاد کند و رییس جمهوری روسیه نیز گفت او در پی برقراری آتش بس کامل در سوریه است.

تارک جاسارویچ نماینده سازمان جهانی بهداشت گفت، تخلیه غیرنظامیان، شامل کودکان و مجروحان، از منطقه تحت محاصره شرق حلب روز جمعه متوقف شد و به سازمانهای امداد و اتوبوس‌ها نیز بدون ارائه توضیحی دستور داده شد که منطقه را ترک کنند.

اوگفت «ما هیچ اطلاعی از این که چرا عملیات تخلیه متوقف شد نداریم ولی آماده ایم به کار با عرب‌های سوری صلیب سرخ و کمیته بین المللی صلیب سرخ برای ارائه کمکهای لازم به آنهایی که منتقل شده اند هستیم تا آمبولانس‌ها و بیمارستان‌ها برای دریافت مجروحان آماده باشند.»

نماینده سازمان جهانی بهداشت گفت تا ۷ بامداد جمعه ۱۹۴ بیمار از حلب به بیمارستان‌ها در ادلب منتقل شده و کمک‌های درمانی دریافت کرده اند.

بر اساس توافق آتش بس قرار است هزاران تن از ساکنان و پیکارجویان مخالفان دولت اسد از شرق حلب به مناطق تحت کنترل مخالفان در مناطق اطراف انتقال یابند اما روشن نیست توقف تخلیه غیرنظامیان تا چه زمانی ادامه می یابد و آیا موجب تاخیر در آتش بس خواهد شد یا خیر.

تلویزیون دولتی سوریه هم ضمن اعلام توقف تخلیه حلب ادعا کرد مخالفان مسلح سعی کرده اند گروگان‌هایی که طی جنگ در مناطق تحت محاصره نگاهداشته اند با خود همراه ببرند.

این اتهام توسط حزب الله لبنان نیز تکرار شد.

در این میان دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا دیروز طی یک گردهمایی در پنسیلوانیا وعده داد یک منطقه امن در سوریه برای پناه دادن به غیرنظامیان که از جنگ گریخته اند ایجاد کند و افزود او از کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد خواست برای انجام این پروژه کمک مالی ارائه دهند.

آقای ترامپ این طرح را راهی برای توقف هجوم موج پناهندگان به اروپا توصیف کرد. وی همچنین این طرح را مکمل وعده اش برای محدود کردن ورود مردم از کشورهایی که دچار اسلام افراطی هستند دانست.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه که برای دیدار با مقامات ژاپن به آن کشور سفر کرده گفت روسیه در پی برقراری آتش بس کامل در سوریه است. وی گفت «ما خیلی در مورد مذاکره با نمایندگان مخالفان مسلح با میانجیگری ترکیه فعال هستیم.»

آقای پوتین گفت پنجشنبه ضمن مکالمه تلفنی با رییس جمهوری ترکیه در مورد ارائه پیشنهادی در این مورد به دو طرف مخاصمه برای ادامه مذاکرات صلح در مکان جدیدی توافق شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG