لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

کری و لاوروف: رسیدن به صلح در سوریه دشوار است


وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه می گویند رسیدن به توافق صلح در سوریه روندی دشوار و طولانی خواهد بود. درهمین حال، دولت سوریه و گروه اصلی اپوزیسیون موافقت کرده اند اجازه دهند کمک های ضروری به برخی از مناطق مسدود شده کشور ارسال شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، جان کری و سرگئی لاوروف، که درتلاش هستند موجبات برقراری آتش بس در نواحی محلی در سراسر سوریه و مبادله زندانیان را فراهم آورند، روز سه شنبه در پاریس چنین اقداماتی را برای کمک به رسیدن به مصالحه در پیشاپیش تشکیل کنفرانس ژنو۲ در هفته آینده موثر دانستند. با این حال پذیرفتند توافق نهائی دو طرف با تشکیل دولت جدید - اگرهم بدست آید - درآینده ای نزدیک صورت نخواهد گرفت.

جان کری به خبرنگاران گفت روند صلح دشوارخواهد بود و وقت خواهد گرفت، اما باید هم اینک آغاز شود.

لاورف گفت شورشیان و تندروهای سوریه ابهام غیرقابل قبولی در سوریه به وجود آورده اند، و گفت «ما خواهان آتش بسی که یک گروه تروریستی از آن استفاده کند نیستیم، زیرا علیه منافع همه خواهد بود.» با این حال گفت روسیه تمام توان خود را برای آغاز روند صلح بکارخواهد گرفت.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت تروریست ها «معادله را به شدت پیچیده می کنند» و افزود اگر اجازه داده شود بی نظمی وهرج و مرج ادامه پیدا کند، تندروها سود خواهند برد و مردمی که خواهان راه حلی صلحجویانه و باثبات هستند، زیان خواهند دید.»

کری گفت اپوزیسیون میانه رو سوریه موافقت کرده است در مناطقی که زیرکنترل دارد، ازجمله حلب، آتش بس برقرار کند، اما اظهارداشت تند روها و شبه نظامیان آن را رعایت نخواهند کرد.

در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود درحالی که کری و لاوروف گفته اند در چندین مورد توافق دارند، هنوز واشنگتن و مسکو نتوانسته اند درباره حضور ایران، نیرومند ترین متحد سوریه، در کنفرانس ژنو به توافق برسند.

کری گفت از مشارکت ایران استقبال می کند، اما فقط در صورتی که تهران توافق های دیپلماتیک قبلی را درباره ایجاد دولت انتقالی در سوریه بپذیرد. چنین اقدامی براساس رضایت دوجانبه صورت خواهد گرفت، و احتمالاً اسد یا متحدان نزدیک او را شامل نخواهد شد.

با این حال، لاوروف گفت ایران باید حضور پیدا کند و افزود برخی دیگر از شرکت کنندگان بخش هایی از توافق قبلی را رد کرده اند. او توضیحی نداد، اما دولت اسد، که هیاتی به ژنو می فرستد، گفته است اسد قدرت را رها نخواهد کرد و ممکن است بار دیگر کاندیدای ریاست جمهوری شود.

سازمان ملل متحد، که میزبانی مذاکرات را برعهده دارد، هنوز از ایران دعوت نکرده، هرچند هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه همچنین اعلام کردند دولت سوریه و ائتلاف اپوزیسیون موافقت کرده اند اجازه دهند کمک های انسانی به بخش هایی از کشور که ورود امداگران به آنها ممنوع است، فرستاده شود.

جان کری گفت تخمین زده می شود در جنگ ۱۳۰ هزارتن کشته شده اند، بالغ بر ۸ میلیون نفر ناچار شده اند خانه هایشان را ترک کنند. شمار آوارگان حدود ۲ میلیون نفر است.

لاوروف یادآور شد شورشیان اخیراً به یک کاروان امداد برای یک گروه آوارگان فلسطینی در منطقه یارموک حمله کردند.

هفته پیش، یک مقام سازمان ملل متحد تخمین زد در یارموک دست کم ۱۵ تن در هفته های اخیر جان سپرده اند، اما ساکنان محل رقم واقعی را نزدیک ۵۰ نفر می دانند.

ماه پیش، مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد گفت بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر در مناطق محاصره شده درسوریه به کمک دسترسی ندارند.

لاوروف همچنین یادآور شد کوشش هایی در جریان است که کمک های کمیته بین المللی صلیب سرخ به مناطق جنگی درنزدیکی دمشق برسد.
XS
SM
MD
LG