لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۰

دستیگری مظنونین ارتباط با القاعده در ترکیه


پلیس ضد تروریسم ترکیه در حملاتی در ۶ شهر این کشور در روز سه شنبه، دست کم ۵ نفر را به ظن ارتباط با القاعده دستگیر کرده است.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از رسانه ها و مقامات ترکیه حاکی است کارکنان یک گروه خیریه که کمک برای سوریه فراهم می آورد از جمله دستگیر شدگان هستند. حداقل ۳ نفر در حملات همزمان پلیس در استانبول دستگیر شدند. چهارمین نفر در شهر قیصریه بازداشت شد.

بنیاد امداد، که نزدیک به دولت تلقی می شود، گفت پلیس به جستجوی دفتر آن در کیلیس - در نزدیکی مرز سوریه - پرداخت و یک کارمند را بازداشت کرد.
با این حال، این گروه می گوید هیچ ارتباطی با القاعده ندارد، و حمله پلیس را به عنوان کوششی برای بدنام ساختن بنیاد محکوم کرد.

عملیات پلیس درحالی صورت می گیرد که دولت رجب اردوغان با اتهامات فساد مبارزه می کند، و پیروان یک جنبش اسلامی معتدل به رهبری فتح الله گولن، شیخ مقیم آمریکا را مسئول پراکندن چنین اتهاماتی می داند. دولت مدعی است طرفداران گولن در پلیس و دادگستری ترکیه رخنه کرده اند و بر آن هستند دولت را در پیشاپیش برگزاری انتخابات در ماه مارس بی اعتبار سازند.

دولت ترکیه متهم شده است ازگروه های مرتبط با القاعده که با رژیم اسد می جنگند حمایت می کند، اما دولت چنین اتهامی را نادرست می داند.
XS
SM
MD
LG