لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

القاعده سوریه دهها نفر را در رقه اعدام کرد


بنا بر گزارش خبرگزاریها گروه امارت اسلامی عراق و شام - که از مرتبطین با سازمان تروریستی القاعده است - دهها نفر از اسلامگرایان رقیب را در چند روز گذشته در استان رقه در شمال شرقی سوریه اعدام کرده است.

یکی از فعالان سوری به خبرگزاری رویترز گفته است حدود یکصد نفر از مبارزان جبهة النصرة - از دیگر گروههای مربوط به القاعده - و بریگاد احرار الشام توسط امارت اسلامی عراق و شام در شهر تل ابیاد در مرکز ترکیه اسیر شدند.
به گفته این فعال سوری «حدود ۷۰ جسد، که اکثراً در سرشان گلوله شلیک شده بود، جمع آوری و به بیمارستان ملی رقه فرستاده شدند.»
به گفته این منبع بسیاری از اعدام شدگان در درگیریها زخمی شدند و «این واقعیت که جبهة النصرة و احرار الشام از نظر ایدئولوژی شبیه امارت اسلامی عراق و شام هستند» برای اعدام کنندگان اهمیتی نداشته است.
هیچ منبع مستقلی این گزارش را تایید نکرده است.

رشد امارت اسلامی عراق و شام در رقه سبب نگرانی کشورهای غربی شده است که تلاش می کنند اپوزیسیون سوریه را به گفتگو با دولت بشار اسد در نشست ژنو۲ برای برقراری صلح در سوریه متقاعد کنند. فعالیت و اعمال این گروه کمک می کند بشار اسد به عنوان یگانه بدیل غیر ایدئولوژیک در قبال اسلامگرایان افراطی مطرح شود.

درگیری میان امارت اسلامی عراق و شام و دیگر اسلامگرایان و شورشیان میانه رو باعث مرگ صدها نفر در ده روز گذشته شده است. علاوه بر این، به گفته فعالان سوریه، موفقیتهای این گروه در رقه شکستی برای گروههایی است که از سوی کشورهای عرب خلیج فارس و غرب حمایت می شوند.

به گفته منابع خبری، شیخ ابو سعد الحضرمی فرمانده جبهة النصرة در استان رقه در میان کشته شدگان است. ابوسعد الحضرمی چندین ماه پیش در درگیری میان امارات اسلامی عراق و شام - که گروهی خارجی است - با جبهة النصرة که از مخالفان داخلی سوریه است دستگیر شده بود.

XS
SM
MD
LG