لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

مخالفان اسد در مذاکرات صلح سوریه شرکت نمی کند: منتظر ضمانت روسیه هستیم


دور پیشین مذاکرات صلح سوریه در آستانه، قزاقستان
دور پیشین مذاکرات صلح سوریه در آستانه، قزاقستان

هیأت سوری مخالفان اسد که قرار بود روز سه شنبه در مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان شرکت کند، اعلام کرد در حال حاضر آماده شرکت در این مذاکرات نیست.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دور سوم مذاکرات صلح سوریه روز سه شنبه ۲۴ اسفند ماه در آستانه، پایتخت قزافستان برگزار می شود، اما هیأت مخالفان سوری اعلام کرده در حال حاظر آمادگی لازم برای شرکت در این دور از مذاکرات را ندارد.

سرهنگ احمد عثمان که ریاست گروهی از مخالفان سوری مورد حمایت ترکیه موسوم به تشکیلات «سلطان مراد» را به عهده دارد، روز دوشنبه ۲۳ اسفند ماه گفت هنوز در انتظار پاسخ روسیه به نامه ای است که از مسکو خواسته تا ضامن پیشروی مذاکرات صلح بوده و از زیر پا گذاشتن مفاد آتش‌بسی که از ماه دسامبر آغاز شده، باشد.

آتش‌بس در سوریه که از چهار ماه پیش آغاز شده است توسط ترکیه و روسیه به اجرا گذاشته شده اما مخالفان سوری مدعی هستند که این آتش‌بس بارها از سوی روسیه و دولت سوریه زیر پا گذاشته شده است.

سرهنگ عثمان با اشاره به حملات هوایی روسیه و تهاجم ارتش دولت اسد به مناطق تحت کنترل مخالفان سوری گفت «تا کنون چیزی (آتش بسی) به اجرا گذاشته نشده است.»

در همین حال روزنامه الوطن وابسته به دولت سوریه اعلام کرده که هیأت نماینده دولت بشار اسد قرار است روز دوشنبه برای آغاز دور سوم مذاکرات صلح سوریه وارد آستانه شود.

دور جدیدی از مذاکرات نیز قرار است روز ۲۳ ماه مارس در سوئیس آغاز شود که هدف آن تمرکز بر روی دولتداری، قانون اساسی، انتخابات، مبارزه با تروریسم، و همچنین بازسازی سوریه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG