لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

پنج نفر در حمله اسرائیل به مواضع گروه‌های نیابتی ایران در سوریه کشته شدند


آرشیو
آرشیو

مواضع گروه‌های شبه‌نظامی متحد ایران در سوریه، شامگاه جمعه هدف حمله هوایی ارتش اسرائیل قرار گرفت. همزمان در حمله‌ای دیگر، اسرائیل یک محموله سلاح این گروه‌ها را هدف قرار داد.

در حمله اول ساعت حدود هشت شب به وقت محلی، زاغه مهمات گروه‌های شبه نظامی وابسته به حکومت ایران در منطقه مصایف استان حما در مرکز سوریه، هدف حمله اسرائیل قرار گرفت.

خبرگزاری رسمی دولت سوریه سانا ضمن تایید این حمله، ادعا کرده سامانه دفاعی سوریه بیشتر موشک‌های پرتاب شده را در هوا رهگیری و منهدم کرده است.

به گزارش سانا پنج نفر در این حمله کشته و ۷ تن هم زخمی شده اند. سانا همچنین گزارش داده تعدادی از کشته‌ها و زخمی‌ها غیرنظامی بوده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه هم که تحولات این کشور را پیگیری و گزارش می‌کند، تعداد کشته‌ها را شش تن اعلام کرده است.

چند ساعت بعد از حمله اول، یعنی بامداد روز شنبه ۲۴ اردیبهشت، حمله دیگری به یک محموله تسلیحات شبه نظامیان کارگزار ایران در بندر طرطوس گزارش شد.

این دوازدهمین حمله اسرائیل علیه گروه‌های نیابتی ایران در پنج ماه گذشته بود.

به گفته مقامات اسرائیل، این کشور در پنج سال گذشته بیش از ۴۰۰ حمله علیه منافع حکومت ایران در کشورهای مختلف خاورمیانه انجام داده است.

روز گذشته هم در حمله راکتی به اتوبوس حامل شبه نظامیان وافادار به رژیم بشار اسد در استان حلب ده تن کشته شدند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه «جبهه ملی برای آزادی» ائتلافی از گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه که تحت حمایت ترکیه هستند این حمله را انجام داده است.

این حملات پس از آن صورت گرفت که روسیه با هدف تقویت نیروهایش در جنگ اوکراین از بخشی از مواضع خود در سوریه خارج شد. طبق گزارش‌های منتشر شده شبه‌نظامیان حزب الله در این پایگاه‌ها مستقر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG