لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

شین‌بت: ایران از «سارا پوپی» برای آسیب زدن به اسرائیلی‌ها استفاده کرد


آرشیو
آرشیو

جروزالم پست در گزارشی می‌گوید که سرویس امنیت داخلی اسرائيل، شین بت، روز دوشنبه فاش کرد که ایران از یک پروفایل جعلی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک به نام «سارا پوپی» برای جمع آوری اطلاعات و آسیب زدن به اسرائیلی‌ها استفاده کرده است.

طبق این گزارش، اپراتور ایرانی این حساب جعلی خود را یک دختر جوان یهودی دارای ارتباطات و تجارت در اسرائیل معرفی کرد که مدعی ضربه زدن از جمله به رقبای تجاری، یا شخصی و افراد بدهکار مالی به خود و یا جامعه دگرباشان جنسی به طور کل بود.

این حساب در مدت زمان کوتاهی هزاران کاربر را به عنوان دوست به خود اضافه کرد که بیشتر آنها از اسرائیل بودند. جروزالم پست می‌نویسد که شین بت از زمان ایجاد حساب، بر آن نظارت داشته است و اپراتور ایرانی نمی‌دانست که با ماموران شین‌بت در تماس است.

اپراتور حساب جعلی فیس‌بوک پس از صحبت با اهداف خود سعی می‌کرد آنها را وادار کند تا به ادامه تماس از طریق برنامه «واتس اپ» روی بیاورند.

به گفته شین بت، ایران و گروه های نیابتی آن به طور فزاینده‌ای بر تماس با اسرائیلی‌ها از طریق اینترنت به منظور جذب آنها برای جمع آوری اطلاعات و انجام فعالیت‌های تروریستی تمرکز دارند.

اپراتور ایرانی پشت حساب «سارا پوپی» از اهداف خود در اسرائیل خواست تا اطلاعات مربوط به اسرائیلی‌هایی را که دستگاه اطلاعاتی ایران به آنها علاقه‌مند است، بیابند.

حساب جعلی فیس بوک در ازای وعده هزاران دلار پول و یا تحریک افراد از طریق سخنان احساسی و عاشقانه سعی می‌کرد بر اهداف خود مسلط شود.

جروزالم پست می‌نویسد که اپراتور ایرانی با استفاده از بیت کوین مبلغی را به مامور «شین بت» منتقل کرد که فکر می‌کرد برای او کار می‌کند. طبق این گزارش اپراتور ایرانی از جمله خواستار آن بود که اهدافش نظراتی علیه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، را به نمایش بگذارند تا به روابط بین اسرائیل و روسیه آسیب برساند.

اپراتور حساب جعلی همچنین سعی کرد اطلاعاتی جمع آوری کند و به نمایندگان شرکت‌ها و دیپلمات‌های کشورهای عربی شاغل در اسرائیل آسیب بزند.

شین بت می‌گوید این عملیات، اقدامات ایران را در کنار تمایل به آسیب رساندن به شخصیت‌های اسرائیلی و روابط خارجی اسرائیل با کشورهای مختلف آشکار کرد.

XS
SM
MD
LG