لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۳

داعش آخرین گذرگاه مرزی بین سوریه و عراق را به تصرف خود در آورد


داعش آخرین گذرگاه مرزی بین سوریه و عراق را به تصرف خود در آورد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه روز جمعه گزارش داد گروه موسوم به دولت اسلامی آخرین گذرگاه مرزی بین سوریه و عراق را به تصرف خود در آورده است. به این ترتیب دولت بشار اسد در عمل کنترل خود را بر مرزهای مشترک با عراق، که بخش‌های وسیعی از آن نیز در اختیار پیکارجویان داعش است، از دست داد.

پیکارجویان داعش روز گذشته موفق شدند پس از چند روز نبرد سنگین، شهر تاریخی پالمیرا (تدمر) در ۲۱۵ کیلومتری شمال شرقی دمشق، پایتخت سوریه را بطور کامل تصرف کنند. پیشروی‌های اخیر داعش محدود به سوریه نبوده و در عراق هم موفقیت‌هایی داشته است.

پنج روز پیش از تصرف پالمیرا در سوریه، داعشی‌ها بخش‌های عمده شهر رمادی، مرکز استان الانبار عراق را تحت کنترل خود در آوردند. موفقیتی که بغداد را وادار کرد برای بازپس‌گیری این شهر سنی‌نشین بزرگترین استان عراق، از شبه‌نظامیان شیعه کمک بخواهد.

گروه موسوم به دولت اسلامی همچنین با انتشار ویدئویی اعلام کرد یک میدان گازی را در شمال شرقی پالمیرا در ۱۶۰ کیلومتری شهر حمص در مرکز سوریه را تصرف کرده است.

این در حالی است که همچون گذشته، گزارش‌هایی از قتل و کشتار ساکنان محلی مناطق تازه به تصرف در آمده داعش منتشر شده است و در آخرین آن، این گروه افراطی سنی‌مذهب پس از تصرف پالمیرا ۱۷ نفر را به اتهام همکاری با دولت دمشق گردن زده است.

به گفته گروه ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه، پیکارجویان داعش در حال حاضر حدود نیمی از خاک سوریه را در کنترل خود دارد، و بسیاری پیشروی‌های اخیر داعش در آن کشور را نشانه تحلیل رفتن توان نیروهای دولتی می‌دانند.

همزمان روز جمعه گزارش شد ائتلافی از گروه‌های شورشی مخالف اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه، کنترل بیمارستانی را در شهر جسرالشغور استان ادلب در شمال غرب سوریه به دست گرفته‌اند که حدود ۱۵۰ نفر از نیروهای دولتی از حدود یک ماه پیش در محاصره بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تلویزیون دولتی سوریه نیز با پخش تصاویری از خارج شدن سربازان ارتش و نیروهای دولتی از بیمارستان جسرالشغور، از شکسته شدن حلقه محاصره آن خبر داد.

جبهه النصرت وابسته به القاعده، از گروه‌های اصلی این ائتلاف که خود را «ارتش پیروزی» می‌نامد، بوده و گفته است همچنان به دنبال سربازانی است که موفق به فرار از بیمارستان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG