لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

شهر باستانی پالمیرا در سوریه به تصرف داعش در آمد


پالمیرا به تصرف داعش در آمد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

کنترل کامل شهر باستانی پالمیرا در سوریه به دست داعش افتاد.

با خروج نیروهای دولتی سوریه از پالمیرا (تدمر) گروه «دولت اسلامی» یا داعش کنترل کامل شهر از جمله زندان معروف تدمر را بدست گرفت.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا می گوید با سقوط پالمیرا اکنون کنترل بیش از نیمی از سوریه در دست داعش است. داعش در حال حاضر کنترل چندین پایگاه ارتش، فرودگاه، و چند میدان گازی در سوریه را در دست دارد.

پالمیرا، جزء میراث جهانی یونسکو است و در آن آثاری از تمدن های گوناگون از جمله تمدن یونانی و ایرانی دیده می شود. کارشناسان یونسکو نگران آن هستند که پیکارجویان داعش، این آثار را تخریب کنند و به غارت ببرند. داعش پیشتر نیز مناطق و آثار با ارزش و عمده باستانی در عراق را تخریب کرده بود.

پیش از اینکه داعش پالمیرا را تصرف کند، صدها مجسمه به مناطق امن برده شد اما مقامات سوریه و سازمان ملل متحد هشدار داده اند که آثار بسیار با ارزشی هنوز باقی مانده است که ممکن است نابود شوند و یا در بازار سیاه به فروش برسند.

گوینده اخبار تلویزیون سوریه اعلام کرد همه ساکنان پالمیرا توانسته اند از شهر بگریزند.

ویدیوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده تصاویری را نشان می دهد که گروه دولت اسلامی ادعا می کند مربوط به آتش زدن عکس بزرگی از بشار اسد در داخل محوطه زندان تدمر است، اما تایید مستقل این تصاویر امکان پذیر نیست. این زندان به شکنجه گاه سوریه شهرت دارد.

در همین حال منابع کرد عراقی از جشن و پایکوبی نیروهای داعش و حامیانشان در موصل برای تسخیر اخیر شهر رمادی خبر داده اند.

به گفته سازمان ملل متحد نزدیک به ۲۵ هزار تن از ساکنان رمادی برای فرار از خشونت های داعش از شهر گریخته اند.

در حالی که در روز های اخیر خبرها بر پیشروی های داعش در سوریه و عراق تمرکز داشته بنا به گزارش ها در لیبی نیز گروه دولت اسلامی توانسته در سایه آشوب و درگیری گروه های مسلح رقیب کنترل سرت، زادگاه معمر قذافی، دیکتاتور پیشین این کشور را بدست بگیرد.

ناتوانی لیبی در ایجاد یک دولت وحدت سبب شده تا این کشور در پی قیام مردمی سال ۲۰۱۱ که با کمک حمله های هوایی ناتو به سرنگونی قذافی منجر شد، دچار آشوب و خشونت شده و در ماه های اخیر به جبهه سومی برای سلطه جویی های داعش بدل شود.

با تسخیر رمادی و پالمیرا، داعش به تسلیحات بیشتری دست یافته که قدرت این گروه را بیشتر و مبارزه با آن را سخت تر کرده است.

XS
SM
MD
LG