لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

گروه ناظر بر تحولات سوریه از خروج خانواده‌های داعش از حومه دمشق خبر داد


ویرانه های ناشی از جنگ و درگیری در بخشی از اردوگاه پناهجویان فلسطینی یرموک در حومه دمشق - آرشیو
ویرانه های ناشی از جنگ و درگیری در بخشی از اردوگاه پناهجویان فلسطینی یرموک در حومه دمشق - آرشیو

بنا بر اعلام یک گروه ناظر بر تحولات سوریه، انتظار می‌رود صدها خانواده‌ اعضای گروه داعش و همچنین تعدادی از پیکارجویان زخمی آن گروه، در چارچوب توافقی که با میانجیگری سازمان ملل متحد حاصل شده است، از مناطق جنوبی دمشق خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیر گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیا است، روز پنجشنبه ضمن اعلام این مطلب گفت، قرار است برای این منظور گذرگاه امنی بین اردوگاه پناهجویان فلسطینی یرموک در حومه پایتخت تا منطقه حجر الاسود ایجاد شود.

بر اساس این گزارش، خانواده‌ها و اعضای زخمی داعش قرار است ظرف چند ماه آینده به رقه در شمال سوریه – که مرکز داعش محسوب می‌شود – و همچنین به برخی مناطق دیگر تحت تصرف آن گروه منتقل شوند، تا در نهایت حومه دمشق از حضور آنها خالی شود.

علی حیدر وزیر آشتی ملی سوریه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، این برنامه را تایید کرد، اما جزئیاتی از آن ارائه نداد.

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در نیویورک گفت، "سازمان ملل ناظر بر توافق در مورد یرموک است، نه بخشی از آن، که به گمان ما قرار است در چند روز آینده به اجرا در آید."

اخیرا توافق‌هایی بر سر اجرای آتش بس و ایجاد گذرگاه‌های امن در برخی نقاط سوریه صورت گرفته است. یکی از آنها که با حمایت ایران و ترکیه حاصل شده، در مورد توقف جنگ در روستای زبدانی در نزدیکی مرز سوریه و لبنان، و همچنین در دو منطقه دیگر در شمال غرب سوریه بوده است.

توافق دیگری هم صورت گرفته که به شورشیان و خانواده‌های آنها امکان می‌دهد از مناطق درگیری در شهر حمص خارج شوند.

به گفته سازمان ملل متحد، این توافق‌ها مسیر برقراری یک آتش بس سراسری در سوریه را هموار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG