لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

اتتقاد عفو بین الملل از عملیات هوایی روسیه در سوریه


عفو بین الملل با گزارش جدیدی به منتقدین عملیات هوایی روسیه در سوریه پیوست.

در این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد گفته می شود در جریان بمباران ها دستکم ۲۰۰ غیر نظامی در استان های حمص، ادلب و حلب کشته شده اند. هواپیماها خانه ها و بیمارستان ها را هدف گرفتند و تحقیقات نشان می دهد پیکارجویان یا تاسیسات نظامی در نزدیکی مواضعی که هدف حمله قرار گرفتند نبود.

عفو بین الملل همچنین گفت شواهدی وجود دارد که حاکی است در حملات از بمب های ممنوعه خوشه ای یا بمب های هدایت نشده استفاده شد. مسکو هنوز به گزارش پاسخ نداده است.

فیلیپ لوتر، مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت: "به نظر می رسد برخی حملات هوایی با هدف گرفتن نواحی مسکونی و حتی تاسیسات پزشکی که به مرگ و مجروح شدن غیر نظامیان منجر می شود، مستقیما متوجه غیرنظامیان یا هدف های غیر نظامی بوده است و می تواند به معنای ارتکاب جنایات جنگی باشد.»

روز سه شنبه، احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه بر انتقاد از روسیه در هدف گرفتن مواضع به گفته او "غیرنظامی و پیکارجویان اپوزیسیون معتدل" افزود. او در نشستی با قانون گذاران حملات هوایی روز یکشنبه روسیه به شهر ادلب را محکوم کرد.

روسیه کارزار هوایی عمده در سوریه را در اواخر سپتامبر به عنوان بخشی از کوشش برای حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری آغاز کرد. مسکو گفته است گروه دولت اسلامی را هدف می گیرد، اما منتقدین می گویند حملات بیشتر بر مراکز اپوزیسیون متمرکز بوده است.

XS
SM
MD
LG