لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

پیکارجویان «دولت اسلامی» ده‌ها سرباز سوریه را اعدام کردند


تصویری از یک پیکارجوی مسلح به چاقو، در کنار سرباران اسیر شده ارتش سوریه - ۵ شهریور ۱۳۹۳
تصویری از یک پیکارجوی مسلح به چاقو، در کنار سرباران اسیر شده ارتش سوریه - ۵ شهریور ۱۳۹۳

فعالان در سوریه روز پنجشنبه گفتند پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در آن کشور بیش از ۱۵۰ سرباز دولتی، که درجریان درگیری‌های اخیر برای تصرف تعدادی از پایگاه‌های نظامی در شمال شرقی سوریه به اسارت گرفته شده بودند، را کشتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از این فعالان نوشت پیکارجویان افراطی در جدیدترین مورد از کشتار جمعی، برخی از سربازان را در طول ۲۴ ساعت گذشته به گلوله بستند و برخی دیگر را نیز با ضربات چاقو کشتند.

ویدئویی در روز پنج‌شنبه در سایت یوتیوب منتشر شد که نشان می‌دهد نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) صدها سرباز ارتش سوریه‌ را که اسیر شده بودند، اعدام کرده‌اند.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می‌شود قتل سربازان سوری، همراه با تصاویر سربازان خاک‌آلوده و وحشت‌زده در صحرا، تاکید می‌کند که این گروه افراطی چگونه از بکارگیری خشونت – و تصویرهای خشن – برای ترساندن مخالفان خود استفاده می‌کند.

با این حال، برخی از گزارش‌ها شمار سربازان کشته شده ارتش سوریه را بیشتر از ۱۵۰ نفر ذکر کردند. خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه نوشت در زیرنویس ویدئوی منتشر شده، تعداد سربازان سوری اعدام شده، ۲۵۰ نفر اعلام شده است.

این خبرگزاری در ادامه گفت یکی از پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» در یک گفتگوی اینترنتی با آن خبرگزاری تائید کرد که «بله، ما همه آنها را اعدام کردیم.»

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت بسیاری از سربازانی که کشته شدند روز چهارشنبه در نواحی روستایی در نزدیکی پایگاه هوایی «طبغه»، سه روز پس از آن که پیکارجویان آن را تصرف کردند، به اسارت در آمدند. آنها از جمله گروه بزرگی از سربازان دولتی در پایگاه بودند که پس از به تصرف در آمدن آن توسط پیکارجویان جهادی، پشت خطوط جبهه باقی مانده بودند.

در این میان، دفتر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت افراد مسلح بامداد پنجشنبه ۴۳ صلح‌بان آن سازمان را در جریان نبرد در بخش تحت کنترل سوریه در بلندی‌های جولان بازداشت کردند و ۸۱ صلح‌بان دیگر در میانه درگیری‌های سنگین بین شورشیان و سربازان ارتش سوریه به دام افتاده‌اند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه، بازداشت صلح‌بانان سازمان ملل متحد و ادامه حملات علیه نیروهای حافظ صلح آن سازمان در بلندی‌های جولان توسط «گروه‌های غیردولتی مسلح»، از جمله گروه جبهه النصره در سوریه را محکوم کرد.

جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت «ما خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه صلح‌بانان سازمان ملل متحد هستیم و دوباره از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم که از تهدید یا به خطر انداختن نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و اخلال در ماموریت آنها خودداری کنند.»

از روز چهارشنبه، پس از آن که شورشیان افراطی یک گذرگاه مرزی مورد اختلاف با اسرائیل را تصرف کردند، نبرد سنگینی در بخش سوری بلندی‌های جولان در گرفته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه همچنین گفت روز پنجشنبه، هواپیماهای جنگی ارتش سوریه، مواضع شورشیان در آن منطقه را هدف گرفتند.

XS
SM
MD
LG