لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

آمار سازمان ملل متحد: ۱۹۱ هزار نفر تلفات جنگ داخلی سوریه


سازمان ملل متحد می گوید شمار تلفات انسانی در جنگ داخلی سوریه از مرز ۱۹۱ هزار نفر گذشته است.

در گزارشی که دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه منتشر کرد آمده است؛ میزان تلفات جنگ سه ساله در مقایسه با آمار سال پیش سازمان دو برابر شده است.

ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید حتی تازه ترین برآورد که دوره بین مارس ۲۰۱۱ تا آوریل سال جاری را در بر می گیرد شمار تلفات را کمتر از آنچه هست اعلام کرده است.

خانم پیلای با انتقاد از آنچه " فلج بین المللی" در جنگ داخلی سوریه نامید می گوید این واکنش جهانی به کشمکش ها موجب جری تر شدن " آدمکش ها، نابودکنندگان، و شکنجه گران در سوریه" شده است.

ناوی پیلای از دولت ها خواست از ارسال جنگ افزار به سوریه خودداری کنند چون به گفته او چنان اقدامی آتش "فاجعه انسانی کم نظیری را که کاملا قابل پیشگیری بود،" شعله ور تر می سازد. ناوی پیلای نام این کشورها را ذکر نکرده است.

سازمان ملل متحد در ماه ژانویه اعلام کرد به روز کردن آمار تلفات انسانی جنگ داخلی سوریه را متوقف می سازد چون به آنچه در کشور سوریه می گذرد دسترسی ندارد.

مشخص نیست چرا سازمان ملل متحد آمار کنونی را اعلام کرده است، آماری که از ۴ گروه و نیز از منابع دولتی سوریه گرفته شده است .

بحران سوریه در مارس سال ۲۰۱۱ آغاز شد که ابتدا اعتراضی مسالمت آمیز علیه حکومت بشار اسد بود اما بتدریج به جنگ داخلی کشیده شد.

XS
SM
MD
LG