لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

آمریکا ائتلاف بین‌المللی علیه «دولت اسلامی» را بررسی می کند


جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا
جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا

در حالی که مقام‌های آمریکایی در تلاش برای تائید صحت گزارش‌هایی از کشته شدن دومین شهروند آمریکایی در جنگ همراه گروه‌های جهادی در سوریه هستند، دولت ایالات متحده اعلام کرد که قصد دارد یک ائتلاف بین‌المللی برای برخورد با تهدید پیکارجویان «دولت اسلامی» در عراق و سوریه تشکیل دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا عصر چهارشنبه گفت ایالات متحده می‌خواهد ائتلافی از کشورهایی در اروپا، جهان عرب و ورای آن، که شاید مایل باشند با تهدید پیکارجویان سنی مقابله کنند، تشکیل دهد.

جنیفر ساکی در ادامه با بیان این که کشورها از راه‌های گوناگون انسانی، نظامی، اطلاعاتی و دیپلماتیک می‌توانند به این هدف کمک کنند، گفت «این تلاشی است که تمرکز عمده و همکاری مجموعه‌ای از کشورها، و نه فقط ایالات متحده، را می‌طلبد.»

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه گفت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و تیم او، تلاش‌های نظامی آمریکا علیه پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق را به دقت دنبال می‌کنند. پهپادهای آمریکا روز چهارشنبه به سه حمله دیگر علیه مواضع داعش در حومه اربیل و سد موصل دست زدند.

اما به گفته آقای ارنست عملیات نظامی آمریکا تنها بخشی از استراتژی جامع علیه این گروه افراطی سنی است و یک دولت فراگیر در عراق را عنصری مهم در این کارزار دانست.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه با اشاره به این که ایالات متحده با دولت‌های منطقه‌ای، که منافع روشنی در نتیجه چنین نبردی دارند، در تماس نزدیک است، یادآور شد آنها می‌توانند از نفوذ خود بر رهبران قبیله‌ای سنی در غرب عراق و نیروهای سیاسی معتدل در داخل اوپوزیسیون سوریه، برای مهار تهدید داعش استفاده کنند.

به گفته آقای ارنست، ایالات متحده همچنین در همین راستا، با متحدان خود در اروپا و سایر نقاط جهان، در حال رایزنی است.

از سوی دیگر جنیفر ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت ایالات متحده نمی‌تواند گزارش‌های منتشر شده در مورد

دومین آمریکایی که در کنار پیکارجویان گروه دولت اسلامی در سوریه می‌جنگید و روز یکشنبه در یک درگیری با عناصری از گروه جبهه النصره در شهر حلب کشته شد، را تایید کند و فعلاً در حال بررسی صحت آن گزارش‌ها است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز در این زمینه با اشاره به این که هزاران رزمنده خارجی از بیش از ۵۰ کشور به گروه دولت اسلامی در سوریه پیوسته‌اند، گفت «این‌ها افرادی هستند که رادیکالیزه شده‌اند، آموزش‌های نظامی دیده‌اند، در برخی موارد جنگ آزموده هستند و نشان داده‌اند آماده‌اند برای آرمان خود بمیرند.»

سخنگوی کاخ سسفید همچنین گفت این مساله است که پرزیدنت اوباما قصد دارد در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه آینده با رهبران جهان در میان بگذارد.

در این میان، مادر استیون ساتلوف، روزنامه‌نگاز آزاد ۳۱ ساله آمریکایی، که بیش از یک سال است که مفقود است، در ویدیوئی که روز چهارشنبه منتشر شد، مستقیماً از ابوبکر البغدادی، خلیفه دولت خودخوانده اسلامی درخواست کرد فرزند او را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG