لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۳

بحران کمبود غذا و دارو در سوریه


«پزشکان بدون مرز»، گروه امدادگر فرانسوی اعلام کرده جامعه بین الملل باید همانگونه که به نابودی سلاح های شیمیایی سوریه توجه نشان می دهد و آن را در اولویت فوری قرار داده است، شرایط اضطراری بحران انسانی این کشور را نیز مد نظر داشته باشد.

بارت جانسنز، مدیر عملیاتی «پزشکان بدون مرز» روز سه شنبه از جامعه بین الملل درخواست کمک کرده است. او همچنین هشدار داده است که غذا در سوریه رو به اتمام است و مردم در معرض خطر سوء تغذیه، گرسنگی و قحطی قرار دارند.

او در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت سوء تغذیه و کمبود شدید مواد غذایی طی هفته های آتی به سطوح بسیار جدی خواهد رسید، به ویژه در مناطقی که به دلیل جنگ و درگیری آوارگان به کمک های امدادی دسترسی ندارند.

آقای جانسنز می گوید «ما فقط شاهد دستاوردهای عظیمی در زمینه عقد قرارداد و حتی اقدامات عملی (در زمینه سلاح های شیمیایی) و حضور بازرسان در سوریه بوده ایم، ما واقعاً معتقدیم که در مورد ارسال دارو و غذا در مناطقی که از ارسال کلیه کمک های امدادی ممانعت به عمل آمده نیز روند مشابهی پیش گرفته شود».

در همین ضمن، در حالی که جمعیت مسلمان سوریه قصد داشتند اولین روز آداب عید قربان را جشن بگیرند، هواپیماهای جنگی سوریه و هلیکوپترها روز سه شنبه مناطق تحت کنترل شورشیان در سراسر کشور را بمباران کردند.

«سازمان دیدبان حقوق بشر در سوریه» مستقر در بریتانیا اعلام کرده است هواپیماهای جنگی دولت روستاهای شمال استان حماء را هدف بمباران قرار دادند و ۳ کودک بر اثر این حمله کشته شدند. نیروهای دولتی همچنین اهدافی در شرق منطقه فوطه در نزدیکی دمشق و درعا در جنوب سوریه را بمباران کردند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مراسم عید قربان در دمشق شرکت کرد و تلویزیون دولتی تصاویر او را نشان می داد که به هنگام ورود به مسجدی در محله شمال غرب پایتخت، برای هواداران خود دست تکان می داد.

همان کانال تلویزیونی اندک زمانی بعد تصاویر نادری از عصمه، همسر اسد را نشان داد که با گروهی از جوانان صحبت می کند. تلویزیون دولتی سوریه در حالی همسر اسد را که تحصیل کرده بریتانیا است نشان می داد که ادعاهایی در مورد خروج وی و فرزندانش از کشور مطرح شده بودند.

ناظران بین الملل می گویند بیش از ۱۰۰ هزار نفر در درگیری های ۳۰ ماهه و جنگ داخلی در سوریه کشته شده اند. بیش از ۲ میلیون نفر در داخل سوریه آواره شده اند و میلیون ها نفر ناچار شده اند کشور را ترک کنند.
XS
SM
MD
LG