لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

درخواست میلیاردها دلار برای کمک به آوارگان سوریه


سازمان ملل متحد که تخمین می زند ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار سوری به کمک فوری نیاز دارند، روز جمعه ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای عملیات در سوریه و کشورهای همسایه درخواست کمک کرد.

سازمان ملل متحد گزارش می دهد مجموع درخواست کمک وقتی درخواست های اردن و لبنان برای ۸۳۰ میلیون دلار به حساب آورده شود، از ۵ میلیارد دلار فراتر می رود. سازمان ملل می گوید تاکنون حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تعهد دریافت کرده است.

این اعتبار به تامین نیازهای کسانی که در داخل سوریه دربدر شده اند، و نیز آوارگان سوری در اردن، لبنان، ترکیه و عراق کمک خواهد کرد.

کمیسرعالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد در ژنو، پیش بینی کرد شمار آوارگان سوریه ممکن است تاپایان سال دو برابر شود و به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برسد.

والری آموس، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور انسانی، بحران سوریه را یک " تراژدی انسانی" نامید و گفت از آغاز اعتراضات در مارس ۲۰۱۱ تا کنون بیش از ۸۰ هزار تن کشته شده اند.

دراین میان، ارتش لبنان روزجمعه به ساکنان کشور در مورد درگیرشدن در جنگ داخلی سوریه هشدار داد.

هشدار در حالی صادر می شود که از شدت زدوخورد بین طرفداران و مخالفان بشار اسد در شهر طرابلس در شمال لبنان کاسته شد. زدوخوردهای مرگبار بین دو طرف در داخل لبنان اخیرا رو به افزایش بوده است.
XS
SM
MD
LG