لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

شرایط انسانی در حمص بسرعت بدتر می شود


هماهنگ کنده امور انسانی سازمان ملل متحد و رئیس یونیسف خواهان پایان درگیری در شهر حمص در سوریه، و نیز دسترسی امدادگران به خانواده هایی که در بحران بدام افتاده اند شده اند.

والری آموس و آنتونی لیک، روز شنبه دربیانیه هایی گفتند عقیده بر این است که درحمص حدود 400 هزار نفر در مدارس نیمه تمام و در دیگرساختمان های عمومی زندگی می کنند.

آموس گفت گزارش ها حاکی است طی دو روز گذشته صدها تن درحملات درحمص ، حلب و دیگرمناطق سوریه کشته، مجروح یا به گروگان گرفته شده اند.

لیک گفت وضع زنان وکودکان بسرعت بدتر می شود. او یاد آور شد هنوز آب و برق در دسترس است اما موجودی کالاهایی مانند سبزیجات، شیر و دیگر مواد خوراکی اساسی ظرف چند روز تمام خواهد شد. لیک خواهان دسترسی فوری و بی خطر امدادگران به خانواده های نیازمند شد.

روز جمعه، ناوی پیلای، مسئول شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد خواست درباره اتهام جنایتهای جنگی رزمندگان شورشی سوریه تحقیات مستقلی صورت گیرد.

پیلای گفت یک تیم سازمان ملل متحد شواهدی یافته است که شورشیان دست کم سی تن را ماه پیش درحلب اعدام کردند. اکثر قربانیان سربازان سوری بودند.

پیلای گفت کسانی که در دو طرف قوانین بین المللی انسانی و حقوق بشر را نقض می کنند باید پاسخگو باشند.او تاکید کرد نیروهای شورشی نباید فکرکنند از مجازات مصون هستند.
XS
SM
MD
LG