لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

سازمان ملل: جهان برای بحران انسانی سوریه اقدام کند


در حالی که شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای خواستار نابودی کامل ذخایر سلاح های شیمیایی سوریه شد، این شورا هم اکنون در مسیر بهبود بحران انسانی در این کشور جنگ زده تلاش می کند.

استرالیا و لوکزامبورگ که اعضای شورای امنیت هستند، چندین هفته است که روی متنی کار می کنند که وضعیت نگران کننده و بحران انسانی سوریه را تشریح کند.

گری کینلان، سفیر استرالیا و رئیس این شورا در ماه سپتامبر گفته است این متن روز شنبه بین اعضا توزیع شد و آن ها امیدوارند که تا روز چهارشنبه و یا پنج شنبه هفته آینده در مورد بیانیه رئیس شورا به توافق برسند.

وی گفت: «هدف نهایی ما این است که در حال حاضر که توجه ها به این امر معطوف است و از جمعه پیش تا به حال روحیه مثبتی بر شورا حاکم است، برای ارسال یک پیام رسا و قوی و یک صدا به توافقی دست پیدا کنیم».

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه شب گذشته به بیش از دو سال بن بست سیاسی سوریه پایان داد و در مورد قطعنامه ای به اتفاق آرا توافق و قطعنامه ای صادر کردند که براساس آن دولت سوریه همه سلاح ها و جنگ افزارهای شیمیایی کشور را تا اواسط سال آینده از میان ببرد.

در بیانیه ای که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در پی تدوین و مذاکره در مورد جنبه بحران انسانی سوریه هستند، از مقامات سوریه مصرانه خواسته خواهد شد تا مقدمات دسترسی امن و بدون مانع مردم نیازمند در سراسر کشور، از جمله در خطوط جبهه های درگیری و در صورت لزوم در مرزهای کشورهای همسایه را فراهم کنند.

دولت سوریه فقط به ١٢ گروه امداد بین المللی مجوز فعالیت در داخل کشور را داده است. بنا به اعلام سازمان ملل متحد، همه بخش های حومه و شهرهای این کشور به عمد مسدود شده و یا ارتباط آن ها به دلیل وقوع جنگ و درگیری از سایر نقاط کشور قطع شده است.

ولید معلم، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه روز دوشنبه در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد. او فعالیت های گروه های مسلح در مناطق مرزی و تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا را عامل رو به وخامت گذاشتن شرایط انسانی سوریه خواند.

او مصرانه از مردم سوریه خواست تا به کشور باز گردند. او وعده داد دولت با فراهم آوردن کمک، از آن ها محافظت خواهد کرد.

معلم گفت «من در مورد آمادگی مان به شما اطمینان می دهم که برای تحویل کمک های سازمان های بین المللی به همه شهروندان سوریه در هر کجا که باشند، بدون اعمال هر گونه تبعیضی نهایت تلاش خود را به کار خواهیم گرفت».

آقای معلم گفت گروه های تروریست خارجی و کشورهای عرب و غربی حامی آن ها مسئول وضعیت کنونی کشور هستند. او گفت شرایط سوریه جنگ داخلی نیست، جنگ علیه تروریسم است.

او افزود که سوریه به تعهدات خود به کنوانسیون سلاح های شیمیایی عمل خواهد کرد و با سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی همکاری می کند. این سازمان بر اجرای قطعنامه و در نهایت نابودی همه سلاح های شیمیایی سوریه نظارت می کند.

سازمان ملل می گوید تیم کارشناسان و بازرسان سازمان ملل متحد برای آغاز روند بازرسی روز سه شنبه به سوریه سفر خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG