لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

سوریه می گوید از تسلیحات شیمیایی استفاده نمی کند


مردم راس العین پس از حمله موشکی نیروهای دولتی سوریه از محل فرار می کنند - 3 دسامبر2012
مردم راس العین پس از حمله موشکی نیروهای دولتی سوریه از محل فرار می کنند - 3 دسامبر2012
سوریه می گوید علیه مردم خود از تسلیحات شیمیایی استفاده نمی کند. پیشتر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا به سوریه در این زمینه هشدار داد و گفت استفاده از سلاح شیمیایی عبور از «خط قرمز»ی است که مداخله مستقیم آمریکا را برخواهد انگیخت.

روز دوشنبه بمباران مواضع انقلابیون در شهر مرزی راس العین به دست نیروهای دولتی دست کم ۱۲ کشته برجای گذاشت. به دنبال این حمله، ترکیه جت های جنگنده خود را در مرز به صف کشید. سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است گفت آمبولانس های ترکیه به دنبال حمله نیروهای دولتی سوریه به راس العین شتافتند و دست کم ۱۱ مجروح سوری را به بیمارستانی در ترکیه منتقل کردند.

مسئولان می گویند ترکش های ناشی از این حمله در خاک ترکیه نفوذ کرده اما به کسی آسیب نرسیده است.

خانم کلینتون در پراگ به خبرنگاران گفت ایالات متحده در صورت مشاهده مدارک معتبری که نشان دهد سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم خود استفاده می کند «قطعا وارد عمل خواهد شد.»

وزارت خارجه سوریه در پاسخ گفت دمشق «اگر سلاح شیمیایی هم داشت، تحت هیچ شرایطی آن را علیه مردم خود به کار نمی گرفت.» این بیانیه در تلویزیون رسمی سوریه نیز مطرح شد.

اظهارات خانم کلینتون پس از آن بود که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از مقامات اسرائیلی و آمریکایی از برخی نشانه ها یاد کرد که حاکی از «افزایش فعالیت در برخی مراکز سلاح شیمیایی سوریه» بود.

فعالان اپوزیسیون می گویند نیروهای دولتی یک روز پس از حمله هوایی مرگبار و راکت پرانی علیه مواضع انقلابیون، حومه دمشق را نیز هدف حمله قرار دادند.
کشورهای غربی طی ۲۰ ماه گذشته که سوریه صحنه ناآرامی و حوادث خونین بود، حاضر به مداخله مستقیم نظامی در سوریه نشدند اما هشدار دادند که هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت اسد، عواقبی به دنبال خواهد داشت.

همزمان روسیه تقاضای ترکیه از ناتو برای استقرار سامانه موشک های پاتریوت در مرز با سوریه مخالفت کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت اگر ناتو با این طرح موافقت
کند، احتمالا تا اعزام و استقرار موشک ها «چندهفته» طول خواهد کشید. وزیران خارجه ناتو روزها سه شنبه و چهارشنبه (۴ و ۵ دسامبر) در بروکسل تشکیل جلسه می دهند.

هزاران تن از آوارگان سوری در اردوگاه های پناهندگی در ترکیه و اردن به سر می برند:

XS
SM
MD
LG