لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

برگزاری نشست «دوستان سوریه» در توکیو


نشست «دوستان سوریه» در توکیو، جمعه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۲
نشست «دوستان سوریه» در توکیو، جمعه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۲
نمایندگان بیش از ۶۰ کشور جهان امروز جمعه در توکیو گرد‌ آمده اند تا در نشستی موسوم به «دوستان سوریه»‌ شرکت کنند.

قرار است دوستان سوریه در این نشست به بررسی امکان اعمال تحریم های شدیدتر علیه دولت سوریه و امکان به کارگیری سیاست هایی برای پایان دادن به خشونت در آن کشور بپردازند؛ خشونتی که تا کنون حدود سی هزار قربانی گرفته است.

وزیر امور خارجه ژاپن که میزبان این نشست است، می گوید امیدوار است این گفت و گوها حامل پیام سیاسی قاطعی به دولت سوریه باشد و افزوده که طی این نشست تلاش خواهد شد تا میزان حمایت جهانی از تلاش مخالفان برای ایجاد یکپارچگی افزایش یابد. به گفته وزیر امور خارجه ژاپن هدف آن است که دورنمای سوریه پس از اسد به نحوی صحیح ترسیم شود.

کشورهای شرکت کننده در نشست دوستان سوریه شامل کشورهای عضو اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا، و نیز ایالات متحده هستند. این، پنجمین نشست از این دست است که با محور تحولات سوریه برگزار می شود.

روز پنجشنبه در دمشق، نیروهای ارتش سوریه به عملیات گسترده ای در نزدیکی فرودگاه بین المللی آن شهر دست زدند و دولت بشار اسد شبکه اینترنت را قطع کرد؛ اقدامی که طی ۲۰ ماه تنش در سوریه بی سابقه بوده است. علاوه بر قطع ارتباط اینترنتی، تلفن های همراه بسیاری از شهروندان سوریه هم در آن کشور از کار افتاد.

یک شبکه تلویزیونی وابسته به دولت اسد به نقل از وزیر اطلاعات سوریه اعلام کرد که تروریست ها،‌ و نه مقام های دولتی،‌ مسئول قطع اینترنت در آن کشور هستند.
XS
SM
MD
LG