لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

عراق، مسیر اصلی ارسال تسلیحات ایران به سوریه


یک جنگنده نیروهای هوایی سوریه در حال شلیک راکت به روستایی در شمال حلب
یک جنگنده نیروهای هوایی سوریه در حال شلیک راکت به روستایی در شمال حلب
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می گوید آسمان عراق به یکی از مسیرهای عمده حمل سلاح های ایران برای نیروهای بشار اسد تبدیل شده است.

نیویورک تایمز در گزارشی که شامگاه شنبه بر وبسایتش منتشر کرد می نویسد تلاش های آمریکا برای مسدود کردن راه ارسال تسلیحات ایران برای حاکمیت سوریه موفقیت آمیز نبوده است زیرا بغداد در بازرسی هواپیماهایی که از حریم هوایی عراق در مسیر سوریه استفاده میکنند، همکاری کامل نکرده است. این روزنامه می گوید تسلیحات اعزامی به سوریه از جمله شامل راکت، موشک های ضد تانک، خمپاره، و نارنجک انداز است.

گزارش روزنامه نیویورک تایمز، که به نقل از منابع ناشناس آمریکایی تهیه شده است می گوید دولت اوباما از این که تلاش برای متقاعد کردن بغداد به بازرسی پروازها «ناکام» مانده، ناامید شده است.

گزارش اخیر می گوید علاوه بر این، گزارش های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا نیز حاکی است که مقامات عراقی پیش از بازرسی هواپیماهای ایرانی، به ایران اطلاع قبلی داده و به این ترتیب به تهران کمک کرده اند تا در دام نیافتد.

یک مقام آمریکایی به نیویورک تایمز گفت عراق باید با بازرسی پروازهای ایرانی عازم سوریه و یا رد درخواست پروازهای ایرانی برای استفاده از آسمان عراق در راه رسیدن به سوریه، در عمل به وظایف بین المللی «با پشتکار و پیگیر» رفتار کند.

به نوشته نیویورک تایمز، مقامات عراقی تاکید دارند که نمی گذارند از حریم هوایی عراق اسلحه به سوریه برسد. طبق این گزارش مقامات عراقی ادعا می کنند که ایران «فقط کمک های انسانی به سوریه می فرستد» و می گویند اتهامات آمریکا «بی اساس» است.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام عراقی که نامش را فاش نکرده می نویسد شماری از مسئولان عراقی در بغداد، برای راضی کردن آمریکا «کمترین کار ممکن» را انجام داده اند زیرا آنان «در واقع با اقدامات ایران در سوریه موافق هستند. »
XS
SM
MD
LG