لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

ارتش سوریه حومه دمشق را زير آتش توپخانه گرفت


فعالان مخالف دولت سوریه می گویند این ساختمان در حمله هوایی ارتش به حومه دمشق تخریب شده است. - ۱ دسامبر ۲۰۱۲
فعالان مخالف دولت سوریه می گویند این ساختمان در حمله هوایی ارتش به حومه دمشق تخریب شده است. - ۱ دسامبر ۲۰۱۲
ارتش سوریه حمله به مناطق حومه دمشق را ادامه می دهد. نیروهای دولتی در تلاش هستند حملات مخالفان مسلح بشار اسد، رییس جمهوری سوریه را برای محاصره پایتخت دفع کنند.

فعالان مخالف دولت سوریه می گویند نیروهای ارتش روز دوشنبه حومه دمشق را توپباران کردند. یک روز قبل نیز ارتش سوریه به مناطق تحت کنترل شورشیان با راکت و هواپیما حمله مرگبار کرد. مخالفان مسلح آقای اسد کوشش می کنند موقعیت خود را در یک منطقه پیرامون دمشق، تثبیت کنند. آنان هم اکنون مناطقی را در حاشیه دمشق در کنترل خود دارند.

در همین حال، وزارت امورخارجه آمریکا می گوید «امیدوار است» سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، طرح استقرار سپر دفاع موشکی پاتریوت را در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه تصویب کند. ترکیه از ناتو درخواست کرده است برای افزایش دفاع هوایی این کشور، سیستم دفاع موشکی پاتریوت در خاک ترکیه مستقر شود.

یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا روز دوشنبه گفت اگر ناتو این طرح را امضا کند، «طی چند هفته» این موشک ها در ترکیه مستقر خواهد شد. وزاری امورخارجه کشورهای عضو ناتو روز سه شنبه و چهارشنبه در بروکسل با هم دیدار و گفتگو خواهند کرد.

روسیه، متحد سوریه علیه طرح استقرار سیستم موشکی پاترویت هشدار داده است و می گوید این اقدام باعث ایجاد ثبات در منطقه نخواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه قرار است روز دوشنبه در استانبول با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دیدار و گفتگو کند. ترکیه و روسیه روابط تجاری نزدیکی با یکدیگر دارند اما درباره سوریه، اختلاف دارند.

تنش میان روسیه و ترکیه در ماه اکتبر و پس از بازرسی یک هواپیمای سوری در ترکیه افزایش یافت. این هواپیما از مسکو به سمت سوریه در پرواز بود. مسوولان ترکیه احتمال می دادند که هواپیما حامل تجهیزات نظامی است. روسیه از این اقدام خشمگین شد و اعلام کرد هواپیما حامل قطعات مجاز رادار بود.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران، چند روز پیش در بازگشت از سفر به سوریه، لبنان و ترکیه گفت: استقرار سیستم موشکی پاتریوت در منطقه «اثرات منفی دارد و مشکلات را در منطقه تشدید می کند.»

XS
SM
MD
LG