لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

موج جدید فرار مسیحیان سوریه از ترس حملات داعش


گروهی از آشوریان سوریه که درپی جنگ داخلی سوریه به لبنان گریخته اند، در حال نیایش در کلیسایی در حومه بیروت - ۱۴ فروردین ۱۳۹۴
گروهی از آشوریان سوریه که درپی جنگ داخلی سوریه به لبنان گریخته اند، در حال نیایش در کلیسایی در حومه بیروت - ۱۴ فروردین ۱۳۹۴

در حالی که گزارش‌ها از پیشروی پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی به سوی شهر صدد در مرکز سوریه حکایت دارند، صدها خانواده مسیحی ساکن آن شهر و مناطق اطراف، اقدام به ترک خانه و کاشانه خود کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ناظران اوضاع سوریه، روز شنبه در سالگرد آغاز حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه مواضع داعش در عراق که بعدا به مناطقی در سوریه نیز گسترش یافت، صدها خانواده به در حال فرار به سوی حمص و دمشق هستند.

به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، روز شنبه در نزدیکی شهر قریتین، واقع در مرکز سوریه و حدود ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر صدد که داعش آن را روز پنجشنبه به تصرف خود در آورد، درگیری‌های سنگینی در گرفت.

این گروه ناظر همچنین می‌گوید درگیری در منطقه‌ای بین قریتین و روستای مهین، در نیمه راه صدد، متمرکز است. سرباران دولت سوریه منطقه را گلوله باران کردند و هواپیماهای جنگی به چند حمله به نواحی خارج از قریتین دست زدند.

شهر صدد در سال ۲۰۱۳ میلادی به مدت کوتاهی به تصرف اعضای جبهه نصرت، گروه وابسته به القاعده در سوریه، در آمد. نیروهای دولتی بعدا آن را پس گرفتند.

مدیر یک شبکه آشوری فعال در امور حقوق بشر در سوریه به آسوشیتدپرس گفت «مردم در وحشت بسر می‌برند. بسیاری از مسیحیان در اطراف صدد می‌ترسند آنچه برای اقلیت ایزدی در عراق و مسیحیان دیگر در نواحی تحت کنترل داعش اتفاق افتاد، در مورد آنها نیز رخ دهد.»

فعالان گفتند پیکارجویان گروه افراطی داعش در روزهای اخیر ۲۳۰ نفر، شامل ده ها مسیحی، را از قریتین ربوده‌اند. به گفته آنها برخی از مسیحیان آزاد شده‌اند، اما سرنوشت دیگران هنوز معلوم نیست.

مسیحیان بالغ بر ۱۰ درصد جمعیت ۲۳ میلیونی سوریه را تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG